Оставете недоспиването в миналото

Няколко навика нарушават съня и ни карат да будуваме цяла нощ

Ако страдате от недоспиване, най-вероятно сте жертва на някой (или всички) от следните навици, които според експертите са в основата на това да не можем да се наспим добре.

Първият, естествено, е кофеинът. Голяма част от нас разчитат на солидна доза кафе, за да могат да останат активни през деня, дори когато се чувстваме добре отпочинали.

Вторият е, че постоянно разчитаме на аларми, които да ни будят сутрин и по никакъв начин не можем да станем навреме, ако не са те.

А третият и също често срещан, е проспиването на уикендите. Да, много от нас разчитат на съботата и неделята, в които можем да спим колкото си искаме.

Месец без алкохол подобрява съня и подмладява

Експертите казват, че прекалено много голям процент от младите жени гледат на голямата доза сън като на изкушение, като бюти процедура или чифт нови обувки. “Нужно е да гледаме на съня като нещо от изключителна важност, точно като правилното хранене и упражненията,” казва доктор Кристен Нътсън.

Един лесен съвет за справяне с липсата на сън е този: лягайте си с 15 мин. по-рано всеки ден в продължение на седмица, а на следващата добавете още 15 мин. и т. н. Малките увеличения на часовете сън са по-лесни и могат да доведат до огромна разлика. След един месец ще забележите, че вече сте свикнали с този режим и ще си набавите още цял час сън.

Не прекалявайте със съня през уикенда

Намалете температурата в стаята с поне 2 градуса, когато лягате. Температурата на тялото пада, когато спим, а малко по-хладната среда ни помага да спим по-добре. Също така спете на абсолютна тъмнина. Светлината пречи на тялото да произвежда хормона мелатонин, а той регулира съня.

Изключете компютъра, телевизора и таблета час преди да си легнете. Светлината на технологичните играчки залъгва хипоталамуса на мозъка ви (частта, която ви кара да заспивате), че в момента е ден. Ако пък изобщо не можете да издържите да не си проверите имейла за последен път, преди да си легнете, нека тогава е от телефона.

Ходенето до тоалетна по средата на нощта също не е добре за съня ви, затова се постарайте да не приемате много течности непосредствено преди да си легнете, особено пък алкохол.

Невъзможността да заспим до късните часове на нощта или прекалено ранното събуждане също са често срещани проблеми, въпреки че инсомнията е най-коментираният. Така нареченият “бял шум” помага – монотонното въртене на вентилатор например ще ви унесе в дрямка и много бързо ще потънете в дълбок сън.

Моркови, месо и пържено пречат на съня

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА ЗДРАВЕ

Здраве08 СЕПТЕМВРИ 2024

KAdermin Spray – Иновативен спрей-пудра за лечение на рани от залежаване

Без подходяща грижа, тези рани се излагат на риск от инфекция, което може да доведе до сериозни проблеми.

Най-полезните плодове и зеленчуци за сезона
Диети17 МАРТ 2023

Най-полезните плодове и зеленчуци за сезона

С наближаването на лятото все по-интензивно започваме да мислим за излишните килограми, от които трябва да се лишим през следващите два до три месеца.

Прекалено многото сън вреден ли е за здравето?
Здраве10 МАРТ 2023

Прекомерният сън вреден ли е за здравето?

Сънят, повече от 8 часа на ден, не е здравословен навик. Лекарите ни обясняват защо.

Здраве12 НОЕМВРИ 2022

Ето как поддържа фигурата си Сара Джесика Паркър

Звездата от "Сексът и градът" има няколко правила за спазване на добра фигура и добро здраве през годините.