С приближаването на уикенда умовете на повечето от нас са заети от планове с релакс, далеч от офиса.
Работата ни започва прекалена рано
Ново проучване на университета на Пенсилвания обвинява дългите часове, които един служител прекарва в офиса, а също и дългите разстояния, които повечето от нас трябва да изминат до работата. За да бъде постигнато това, хората се лишават от сън, ставайки прекалено рано. 125 000 анкетирани американци казват, че най-честата причина, заради която им се налага да спят по-малко, е работата до късно.
Прекаленото ни пристрастяване към смартфоните
Смартфоните са станали важна част от всекидневието ни и са с нас навсякъде, по всяко време. Изследване на Organizational Behavior and Human Decision Processes показва, че управителите на по-горно ниво, които използват телефоните си за работа след 21:00, регистрират спад в количеството и в качеството на съня. Същият проблем се среща и при служителите, работещи в различни сектори на икономиката. Освен смартфоните, тук трябва да добавим също лаптопите и таблетите, но основното пристрастяване се наблюдава именно към модерните телефони.

Нуждата телефонът ни винаги да е около нас , “за всеки случай”
Стремежът постоянно да сме свързани с технологиите и случващото се по света, не само с приятелите си във Facebook, също е проблем. Живеем във време, в което техниката се е превърнала в неразделна част от ежедневието ни и сме свикнали винаги да сме в час с иновациите. Дори несъзнателно, повечето от нас непрекъснато са с телефон в ръце. Дори и на почивка, ние не изключваме мобилния, за да не изостанем от случващото се. Всичко това допринася за натрупването на постоянен стрес, който пък от своя страна вреди на качеството на съня ни.
Умът ни е постоянно ангажиран
Всеизвестно, е че повечето служители не могат да оставят стреса от работното си място и той ги тормози и вкъщи. С времето се превръща в хроничен стрес, който пък има пагубен ефект върху качеството на съня ни. Американската психологическа асоциация установява в проучване, че 43% от възрастните не спят спокойно през нощта, въз основа на стреса, а 50% не се чувстват отпочинали на сутринта. Нещо повече, отделно проучване, публикувано в SLEEP по-рано тази година показа, че връзката между стреса и нарушения сън може да доведе до развиването на хронично безсъние.
Отделяме прекалено малко време за себе си
Дългите часове, прекарани в офиса, означават по-малко време за нас. Ако разполагаме с няколко свободни часа, които да отделим за тренировки, те могат да се отразят положително върху качеството на съня. Също така възможността да практикуваме някаква медитативна практика спомага за по-дълбок и спокоен сън, давайки ни по-добър контрол върху нашите настроения и емоции.