Доброто зрение на детето играе огромна роля за развитието му не само във физически, но и в ментален аспект.
Има една много тревожна тенденция, която отбелязват учените. 60% от проблемите със зрението при децата се откриват твърде късно. А всяко десето дете е с влошено зрение. Ето защо трябва да обърнем повече внимание на този проблем. Лекарите са категорични, че трябва да наблюдаваме зрението на малките още с тяхното раждане.
Кога се налага посещение при очен лекар?
Веднага щом забележите, че има нещо различно в състоянието на очите на вашето дете – хаотично движение, чувствителност към светлина, сълзене или дразнене в окото, зачервяване. Всички тези симптоми налагат незабавен преглед при детски офталмолог. Но дори да няма някой от изброените симптоми, но нещо ви притеснява, отново посетете лекаря. Офтамломлозите обаче са категорични, дори да липсват оплаквания или някакви симптоми, трябва да водите детето редовно на преглед, за да се следи за правилното развитие на зрителната му система. И за да обърнете по-сериозно внимание, лекарите отбелязват, че във възрастта между 6 и 12 месеца има най-голям риск от поява на кривогледство, рефрактивни аномалии или наследствени заболявания на очите.
Как децата ни да съхранят нормалното си зрение?
Тук много важна роля играят родителите! На първо място е ежегодното посещение при офталмолог. Колкото по-рано се открие заболяването, толкова по-лесно е да бъде лекувано. Съвременните достижения на офталмологията позволяват още с раждането на бебето да се определи състоянието на зрението. След навършването на 1-2 месеца родителите на всяка цена трябва да заведат бебето при офталмолог.

Техниката и зрението
Много важен момент в здравето на очите оказват различните видове техника. Според лекарите компютрите, телевизията и различните телефони и таблети играят основна роля в нарушенията в зрението. А колкото е по-малко детето, толкова по-отрицателно влияние му оказва компютърът.
Дългото стоене пред екрана обаче оказва негативно влияние не само върху зрението, но и върху нервната система, тъй като детето се превъзбужда. Ето защо родителите трябва сериозно да се замислят как да контролират този процес. Честотата и времето пред компютъра/таблета/телефона/телевизора трябва да бъдат строго регулирани. Опитайте се да наложите детето да стои по няколко часа пред екрана, като тези часове да бъдат разпределени през целия ден.