Психология : Кариера07 ФЕВРУАРИ 2014

Не бъдете прекалено отзивчиви на работа

И още 4 грешки в кариерата, които вероятно допускате, без да знаете

Възможно ли е да допускаме основни грешки в кариерата си, дори когато си мислим, че действаме правилно?

Лесно може да избегнем някои познати капани по пътя на професионалното развитие, но какво ако има такива, за които не знаем?

Експертите по кариерно развитие разкриват кои са грешките, които правим, без дори да ги осъзнаваме.

Оставате офлайн

Наясно сте, че социалните мрежи изобилстват от възможности за гафове, които ще съсипят кариерата ви. И решавате да намалите престоя си във виртуалната реалност, дори и да се оттеглите напълно.

Но това е грешка, предупреждават експертите. Все повече работодатели проверяват социалните мрежи за допълнителна информация за служителите си. Позитивната информация, която могат да открият, е това, което ще наклони везната на кого ще се обадят на интервю. Възползвайте се от това, за да се представите добре в онлайн пространството.

Не е достатъчно просто да имате профил, присъствието ви там трябва да е динамично. Това означава да използвате тези канали, за да представите себе си в най-добрата си светлина като професионалист.

Работите на нов рекламен проект? Споделете в Twitter. И Facebook. Не пропускайте да споделите професионалните си изяви и успехи. 

Приятелства с колеги

Неизбежно е да се сприятелите с някои от колегите си – питиетата след работа, уикендите, в които ви се налага да работите – това са си сближаващи моменти. В крайна сметка колегите ви са хората, с които прекарвате повече от 40 часа седмично.

Но сприятеляването може да се окаже проблем, когато ставате по-близки с някои колеги, а с други – не, предупреждават експертите. Грешка е да се приобщавате към една група или един човек. Може и да ви е най-приятно с тези колеги, ако го направите, ще се отделите от другите. И какво се получава, ако настъпят промени или се нуждаете от услуга от някого, с когото не сте близки?

Балансирайте и поддържайте приятелски отношения с всички. Не е нужно да се сближавате с всеки един колега, просто поддържайте приятелска атмосфера, така че да не се окажете аутсайдер, ако вашите приятели напуснат, например. Присъединявайте се за обяд към различните групи, на оперативките сядайте до различни колеги всеки път, не отбягвайте никого и не показвайте открито предпочитания към един или друг колега.

Държите на работата, която сте вършили, за да свържете двата края

Не е нужно да казваме, че няма нищо срамно в това, че сте се отклонили от професионалния си път, за да спечелите някой и друг лев и да си плащате сметките, докато се оглеждате за добра възможност. А усърдността ви ще покаже на бъдещия ви работодател, че сте готови на тежка работа, нали?
Нищо подобно.

Погледнете себе си през очите на работодателя. За него допълнителната работа е разсейване от основната ви позиция.
Вместо да обръщате внимание върху временната ви работа, като подчертавате как благодарение на нея сте се научили на упоритост, да сте отговорни и така нататък, махнете този свой опит от резюмето си. Сложете този стаж, само ако е свързан със сферата на дейност, за позиция в която кандидатствате.

Ако провеждащият интервюто ви попита защо се е получил дълъг период между две работи – кажете, че сте посветили времето си на това да откриете точната работа, която ще вършите с удоволствие. 

Разчитате на списъка със “за” и “против”

Правили ли сте списък с всички “за” и “против” започването на новата работа? Нормално е да си изясните всички причини за приемането или отказването на работата, за да вземете информирано, рационално решение.

Но рационалното решение не винаги е правилното. Ако имате неприятно усещане за работата за конкретен шеф, ако нещо ви присвива под лъжичката, когато помислите че ще ходите всеки ден в този офис или при тези колеги, не игнорирайте вътрешния си глас, когато ви предупреждава, че има нещо нередно.

Ако имате лошо предчувствие за дадена работа, потърсете още информация. Разровете се надълбоко, за да се уверите, че усещането ви е грешно, или ако то продължава и не намирате доказателства за обратното, не приемайте офертата. Все пак ще ходите на работа всеки ден, а на всички ни е ясно колко е важно да се чувствате добре там, да работите без притеснения и тревоги. 

Винаги сте на разположение

Много е вероятно настоящият ви работодател да оценява времето, в което сте в офиса, на бюрото си. А когато не сте там, сте на разположение по телефона и и-мейл без значение по кое време на денонощието.

Когато не разпределяте отговорностите, това означава, че не сте ментор и със сигурност не сте супервайзор, което от своя страна е критерий за повишение. А когато не си взимате отпуск, създавате усещане, че нищо не може да бъде свършено без вас.

Хората правят грешката да са винаги на разположение, защото не знаят как да кажат “не”. Мислят си, че ако откажат, това ще създаде конфликт. Следващият път, когато поискат нещо допълнително от вас и не знаете как да откажете, просто отговорете, че с радост ще го направите, но само след като си свършите вашата работа и колегата ви все още има нужда от помощ.


Успехът в кариерата се гради… през уикенда
Уроците, които научихме от “Сексът и градът”

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА КАРИЕРА

Тихата причина за стреса при работата от вкъщи
Кариера14 ДЕКЕМВРИ 2021

Тихата причина за стреса при работата от вкъщи

Ниското качество на звука при работа от вкъщи води до 29% по-висока тревожност

Най-силен е този екип, който... клюкари
Кариера03 НОЕМВРИ 2021

Най-силен е този екип, който... клюкари

Според проучванията всеки ден отделяме средно по 52 минути, за да говорим за другите

5 признака, че трябва да напуснете работата
Кариера06 ОКТОМВРИ 2021

5 признака, че трябва да напуснете работата

Когато стресът започва да влияе на здравето ви, е време да се замислите дали това е правилното работно място за вас

Равенство и доверие: Колко са важни на работното място
Кариера09 АВГУСТ 2021

Какво да направим преди 8 часа в понеделник, за да е успешна цялата ни седмица?

Мотивирайте се още от началото на първия работен ден