Психология : Better me : Prodavalnik26 СЕПТЕМВРИ 2013

Маниите, от които може да пострадате

Твърде много телевизия, интернет и шопинг ни зомбират и съсипват живота ни

Хората страдат от какви ли не мании – всеобщата, която ни владее, е интернет, вече не можем да живеем без него. Кога обаче границата е прекрачена и това, което е започнало като безобидно увличане, се е превърнало в абсолютна пристрастеност? Кои са маниите, които се превръщат в болест?

Интернет

Ако преди години интернет беше лукс, то днес вече всеки е на ти с глобалната мрежа. И нека сме честни, не просто имаме интернет навсякъде, но и сме силно пристрастени към него. В момента, в който сърфирането се превърна във всекидневие, интернет се превърна и в пристрастеност.

Истината е, че тази мания може да съсипва животи. Седенето пред компютъра часове наред може да доведе и до физически проблеми като напълняване, сърдечни заболявания, атрофия и постоянен стрес от изкараните часове наред без физическа активност. Да не споменаваме все по-проблемната социализация в резултат от криенето зад монитора като заместител на истинската комуникация очи в очи.

Телевизия

Ако си мислите, че сте пристрастени към “Д-р Хаус” или “Отчаяни съпруги”, спокойно, това не е нищо. Някои хора страдат от истинска пристрастеност като форма на психическо разстройство. Те имат проблеми със съня, не водят нормален социален живот, защото гледат твърде много телевизия.

Кога обаче говорим за заболяване все още не е съвсем ясно, тъй като учените все още не са очертали ясна линия между часовете нормално гледане на тв и това, което преминава в пристрастяване.

Лъжа

Странно или не, но някои хора са пристрастени към лъжата. Те не могат да спрат да изричат лъжи, дори когато няма какво да спечелят с това.

Лъжците са три типа – хронични, патологични и компулсивни. Тяхната страст може да доведе до сериозни проблеми в отношенията им с хората. Това психическо разстройство не е за подценяване.

Дъвчене на лед

Звучи наистина болезнено. Но се оказва, че това е страст за някои хора до степен, в която се налага да търсят психична помощ.

Да дъвчеш лед безспорно може да повлия на професионалния и личния ти живот и, съвсем логично, да докара много сериозни дентални проблеми. А според някои теории хората, развили това пристрастяване, може би имат сексуални проблеми или дори недостиг на желязо в кръвта.

Животни

Сред най-честите мании е трупането на вещи. Има хора обаче, които трупат не вещи, а животни. Хората, които страдат от подобно разстройство, прибират в дома си най-различни животни, докато постепенно се обградят с истински зоопарк.

Ядене на мръсотии

Това психическо разстройство кара хората да ядат всякаква храна, която обаче няма никаква хранителна стойност. Това означава ядене на подобни неща като прах, кал и глина или дори болезненото поглъщане на монети и копчета.

Хората с това заболяване може да се разболеят тежко и дори да умрат дали от недохранване или от изяждане на опасни предмети като пирони, например. Смята се, че една от основните причини за развиване на такова разстройство е анемията.

Шопинг

Ами… не сме ли всички шопинг маниачки? Всъщност не. Защото манията за пазаруване съществува в доста по-тежка форма – пристрастените изобщо не могат да задържат у себе си пари без да ги похарчат за нещо безсмислено.

В тежки случаи хората остават на улицата, защото не са способни да си плащат сметките. А появата на онлайн магазини допълнително усложнява ситуацията за тези хора.

Промяна на тялото

Татуировките и пиърсингът се превръщат в болестно състояние. Някои от тях дори променят лицето си до степен на неразпознаваемост. Между тях има и такива, които са пристрастени към пластичната хирургия – владее ги едно непрестанно и неудържимо желание да “подобряват” части от тялото си. Щом похарчат парите си, започват да посещават съмнителни хирурзи.

Видео игри

Днес вече могат да бъдат приписани на всеобщата пристрастеност към интернет, но преди глобалната мрежа да стане толкова популярна абсолютната мания бяха видео игрите.

В резултат обаче някои хора, при това тийнейджъри и по-малки деца, развиха психични разстройства, които доведоха до много самоубийства и убийства.

Видео игрите са създадени с идеята да бъдат пристрастяващи, за да те карат да играеш всяко следващо ниво(което, разбира се, се заплаща). Но това повлиява на всекидневието, а както с времето стана ясно – и на психиката.

Музика

Като един истински меломан ще кажа твърдо – да, музиката е пристрастяваща. Но е твърде спорен въпросът дали има такава степен на пристрастяване, която да мине в графата психическо разстройство. Единственият случай, който нашумя, беше този на един швед, който получи помощи за инвалидност заради пристрастеността си към хеви метъл музиката. Мъжът се е консултирал с трима психолози. Дали обаче това не е просто начин да се сдобие със сигурен доход?

Всъщност научните доказателства подкрепят точно обратното. Музиката се използва за лечение на психически проблеми, музикотерапията става все по-популярна, а мелодиите с бинаурални бийтове вече се използват от много психолози за лечение на сериозни подсъзнателни травми.

Чаша студена вода и разходка разсънват най-добре
10 най-лоши навика на пристрастените към техниката
Няколко начина да бъдем щастливи с по-малко пари
Кога жените се чувстват най-уверени?

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА BETTER ME

5+1 съвета как да бъдете по-успешни на нова работна позиция
Better me07 АПРИЛ 2022

5+1 съвета как да бъдете по-успешни на нова работна позиция

Дайте силно начало на кариерата си

Методът Помодоро и защо работи
Better me30 МАРТ 2022

Методът Помодоро и защо работи

Това е най-ефективният life hack от 1980 насам

Четири сутрешни навика, които да усвоим за повече щастие
Better me08 МАРТ 2022

Четири сутрешни навика, които да усвоим за повече щастие

Какво правят щастливите хора, за да си донесат позитивни емоции още в началото на деня?

10 неща, които всяка жена трябва да направи сама поне веднъж
Better me06 МАРТ 2022

10 неща, които всяка жена трябва да направи сама поне веднъж

Понякога собствената ни компания ни е напълно достатъчна