Психология : Better me19 НОЕМВРИ 2014

Колко е важно да бъдеш нещастен

Разберете и приемете истинската мисия на негативните емоции

Кога стремежът да сме щастливи всъщност се превръща в задължение и ни действа не толкова мотивиращо, а по-скоро токсично?

Според последните проучвания на американските псилохози, хората стават все по-нещастни и по-нещастни с годините, а основната причина за това е безкрайното преследване на щастието, заради което се оказва, че забравяме да живеем в настоящето. 
Заради целият позитивизъм и всеобщото старание да бъдем щастливи е лесно да забравим, че отрицателните емоции и тъгата всъщност са полезни. Науката е категорична, че когато сме тъжни и се опитваме да подтиснем чувствата си, всъщност се затваряме в себе си, чувствайки се непродуктивни и безполезни, което в крайна сметка ни  прави още по-тъжни. 
Какво тогава е лечението? На първо място е време да си кажем, че негативните емоции са част от ежедневието ни и е време да ги приемем и напълно да разберем, че те наистина могат да имат полезни черти. 
Вината ни прави по-добри хора
Чувството на вина действа на чувството ни за морал, карайки ни да бъдем по-социално ориентирани и по-грижовни, отколкото сме обикновено. Учените са доказали, че възрастните, които по някаква причина изпитват чувство за вина в даден момент, по-рядко карат пили, крадат, използват наркотици или нападат други хора. Ако характерът ни се показва в това, което правим, когато никой не ни гледа, тогава тази емоция е едно от най-добрите средства за изграждането му. 
Колко е важно да бъдеш нещастен
Съмненията в себе си подобравят представянето ни
Много хора не могат да го разберат, но фактът, че изпитваме съмнения, притеснения и нервност преди важно събитие, всъщност е много здравословен. Съмнението е чувство, което на подсъзнателно ниво ни кара да се стараем много повече и да даваме най-доброто от себе си, и в последствие да се развиваме още повече. 

Тревожността ни помага да решим проблемите си
Чувството, което изпитваме, когато нещо ни тревожи и не ни оставя на мира, всъщност ни прави по-добри в кризисни ситуации. Фактът, че някои хора не могат да оставят нещо незавършено и проблемите нерешени, ги кара да мислят логично, да намерят най-добрия изход и при повторна ситуация да са подготвени и да знаят как да действат. 

Разсеяността ни прави по-креативни
Великите идеи идват в моменти, в които не мислим за тях. Разсеяните хора в повечето случаи са с много по-остър ум от останалите и самият факт, че са разсеяни, идва от това, че мислят и се опитват да правят много неща едновременно. Въпреки че често се приема за негативна черта е много по-вероятно човек, който не се фокусира върху дадения проблем, всъщност да е този, открил неговото решение. 

12 неща, които всеки “нарцис” си мисли
Разберете какво е вашето истинско призвание
Няколко неща, за които не си струва да се ядосвате
Сутрешните навици на успелите хора

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА BETTER ME

5+1 съвета как да бъдете по-успешни на нова работна позиция
Better me07 АПРИЛ 2022

5+1 съвета как да бъдете по-успешни на нова работна позиция

Дайте силно начало на кариерата си

Методът Помодоро и защо работи
Better me30 МАРТ 2022

Методът Помодоро и защо работи

Това е най-ефективният life hack от 1980 насам

Четири сутрешни навика, които да усвоим за повече щастие
Better me08 МАРТ 2022

Четири сутрешни навика, които да усвоим за повече щастие

Какво правят щастливите хора, за да си донесат позитивни емоции още в началото на деня?

10 неща, които всяка жена трябва да направи сама поне веднъж
Better me06 МАРТ 2022

10 неща, които всяка жена трябва да направи сама поне веднъж

Понякога собствената ни компания ни е напълно достатъчна