Психология : Better me21 ЯНУАРИ 2013

Днес ли е най-депресиращият ден?

21 януари е известен като “Blue Monday”, или тъжният понеделник

По принцип не обичаме понеделниците, това е ясно. Защо обаче 21 януари се смята за най-депресиращият ден в годината и има ли научни основания за това?

Оказва се, че не по-малко тягостни са и вторник, сряда и четвъртък. Хм, само на нас ли ни се струва, че единственият работен ден от седмицата, който не мразим, всъщност е петък?

Ако още не си чувала, 21 януари е “тъжен понеделник”, смята се за най-депресиращият ден в годината.
Откъде идва идеята? През 2005 туристическа агенция пуска прес съобщение, че психолог на име Клиф Арнал е открил уравнение, което показва кой е най-тежкият ден от годината. Уравнението включва метеорологичното време, размера на дълговете, които човек може да е натрупал по Коледните празници и възможността да ги изплати навреме, времето, изминало от Коледа, нивото на мотивация и необходимостта от предприемане на действие и колко бързо човек е нарушил новогодишните си резолюции.
Сериозни научни изследвания в потвърждение на формулата на психолога обаче липсват. Психолозите ще потвърдят, че колкото и да е добра една такава формула, човешкото поведение е непредвидимо, още по-малко пък човешките емоции, които го подтикват.
И все пак проучванията доказват известна връзка между сезоните и смяната на настроенията. Напук на всеобщото схващане, че зимните месеци водят до отчаяние и самоубийства, оказва се, че пикът на тези крайни мерки срещу депресията всъщност е през пролетта и началото на лятото.
Да, изненадващо е. Обикновено свързваме идването на топлото време с позитивни емоции, раздвижваме се, мотивирани сме да подхванем нови занимания, дали бизнес или самоусъвършенстване.

А какво им е на понеделниците?

Настроението се повлиява от толкова много комплексни фактори, че изобщо не може да се каже, че всички ще страдаме в един и същи ден. А на всичкото отгоре почти непрекъснато използваме думата “депресия”, за да обясним дори съвсем лек дискомфорт в настроението си. Това е твърде далече от реалната, клинична депресия.
Резултати от изследвания показват, че ако попитате хората как се чувствали, те ще признаят, че в понеделник не им е било добре. Но ако трябва сами да посочат деня, в който им е било най-зле, това най-често се оказва сряда. Едно от последните изследвания, от миналата година, показва, че понеделник с нищо не е по-различен от останалите дни от седмицата, само в петък хората са по-щастливи.

Очевидно тъжният понеделник е мит, а ние имаме повод да му се радваме – не само, че няма да е тъжен, но определено е и твърде топъл за януари.
В крайна сметка се оказва, че няма нищо лошо в понеделниците. Освен че са началото на поредната работна седмица. Ех, да, петъците наистина са си по-хубавите дни.

Виж още:
5 стратегии за повече вдъхновение
“Погледни” в бъдещето си
Какво говорят пръстите на ръцете

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА BETTER ME

5+1 съвета как да бъдете по-успешни на нова работна позиция
Better me07 АПРИЛ 2022

5+1 съвета как да бъдете по-успешни на нова работна позиция

Дайте силно начало на кариерата си

Методът Помодоро и защо работи
Better me30 МАРТ 2022

Методът Помодоро и защо работи

Това е най-ефективният life hack от 1980 насам

Четири сутрешни навика, които да усвоим за повече щастие
Better me08 МАРТ 2022

Четири сутрешни навика, които да усвоим за повече щастие

Какво правят щастливите хора, за да си донесат позитивни емоции още в началото на деня?

10 неща, които всяка жена трябва да направи сама поне веднъж
Better me06 МАРТ 2022

10 неща, които всяка жена трябва да направи сама поне веднъж

Понякога собствената ни компания ни е напълно достатъчна