Плосък корем след Коледа? Мисия възможна!

4. Яжте истински хляб
“95% от хляба в търговската мрежа е приготвен чрез промишлен процес”, обяснява консултантът по хранене д-р Крис Фен. “Така се създава евтин и “бърз хляб”, но много организми са чувствителни към използваните ензими и подобрителите на брашното. Те обаче не се упоменяват върху опаковката със съдържанието на хляба, тъй като се класифицират като “помощни средства за обработка”. Ако страдате от подуване след приема на хляб, сменето го с био хляб”, съветва Фен.

5. Внимавайте със заместителите на захарта
Някои хора имат проблеми с храносмилането, след приема на изкуствени подсладители (особено сорбитол, който се използва в сладкишите без захар), които причиняват газове, подуване, болки в корема и диария. “Тъй като сорбитолът не се усвоява, той остава в храносмилателната система, където бактериите започват да се хранят, благодарение на него”, обяснява д-р Фен.

Вода с лимон, мента и джинджифил чисти мазнините в тялото

6. Избягвайте газираните напитки
Газираните напитки (включително и диетичните) могат да причинят задържането на газове в стомаха ви. “Газът в напитките трябва да отиде някъде. Той се изхвърля отгоре или отдолу. Част от него обаче остава в стомаха и причинява подуване”, казва д-р Фен. Той съветва да започнем да приемаме вода с лимон, или с краставица. Джулия Алдерман от The Nutrition Coach пък допълва да избягваме чая и кафето, ако сме подути, тъй като кофеинът може да причини допълнителни проблеми с храносмилането.

7. Внимавайте със солта
В преработените храни и готовите ястия се съдържа твърде много сол. По този начин се добавя допълнително натрий към течностите в тялото и се стопира механизма, който подпомага премахването на водата от клетките. Следователно те задържат вода и оттам стомахът се подува. Повечето възрастни се нуждаят от 1,600 мг натрий на ден, което е около 4 г сол (по-малко от една чаена лъжичка).