Случаите на депресия са се утроили по време на пандемията

Сред 56 хиляди души 12% страдат от депресия.

Проучване от Солунския университет “Аристотел“, проведено на територията на 40 държави, откри плашеща статистика за влошеното психично здраве след пандемията.

“По принцип случаите на депресия са общо 4.5% за цялото световно население и по-специално – 3% за мъжете и 6% за жените. Миналата година средно за 40 от държавите, които бяха в локдаун, имаше увеличение до 12% сред случаите на депресия, като се има предвид, че обикновено процентът се увеличава годишно с едва 0.3%”, посочва професорът по психология от университета Константинос Фундулакис.

Когато позитивните послания имат токсичен ефект

Близо 1/3 от изследваните лица посочват, че влошеното им психологично здраве афектира нормалния им живот – съня им, диетата, връзките, финансовото състояние и дори сексуалния им живот.

Ето какво още разкри проучването:

  • 38.8% от респондентите признават, че имат по-голяма нужда от комуникация и 26.22% с трудност откриват емоционална подкрепа;
  • Случаите на тревожни мисли вече засягат над 40% от населението, а със 17.16% са се увеличили хората, които са си мислили да се самонаранят;
  • Сред новите случаи на депресия 8.96% са без предишна история с психични проблеми;
  • При 20% от респондентите сексуалният живот се е влошил;
  • 2/3 от изследваните лица прекарват повече време в интернет и социалните медии;
  • 45.05% от попитаните признават, че откриват спад в ежедневната си физическа активност, а 1/10 са се хранили по-нездравословно през последната година. 13.21% пък са тези, които са наддали повече от 2 килограма към теглото си.

Номофобия: Ужасът да не останеш без телефон

Какви са симптомите на депресията и какво я причинява

Отговори на най-важните въпроси за антидепресантите

Hero Slider