Какви са симптомите на депресията и какво я причинява

Естествено е да се чувствате понякога отпаднали, но да сте в това настроение всеки ден, може да означава, че имате депресия.

Това състояние се характеризира с период на мъка или апатия, съпроводена с други симптоми, които траят най-малко две последователни седмици и са достатъчно тежки, за да нарушат ежедневните дейности. Но запомнете: депресията не е признак на слабост или плод на отрицателни помисли. Това е все по-често разпространено заболяване в обществото, което е лечимо.

Какви са симптомите?

На емоционално ниво основните симптоми на депресията са лошо настроение и/или загуба на интерес към живота. Дейностите, които преди това сте извършвали с удоволствие, сега просто не искате и нямате сила за тях. Хората с депресия също могат да бъдат измъчвани от чувство за вина или безнадеждност, като дори могат да им минават мисли за смърт или самоубийство.

Случаите на депресия са се утроили по време на пандемията

Физическите симптоми се изразяват в умора и намалена енергия, безсъние или прекомерен сън, постоянна болка, главоболие, спазми или храносмилателни проблеми, които не се оправят с никакво лечение. Депресията се отразява и на апетита и съответно на теглото. Някои значително губят килограми, докато други качват драстично и от въздуха.

Въздействие върху всекидневния живот

Физическата и емоционална нестабилност, причинени от депресията, могат да доведат до провал както в кариерата, така и във взаимоотношенията. Хората в такова състояние трудно се концентрират и вземат решения. Те губят желание за всякакви физически дейности, сред които е и сексът. При тежки случаи, депресията дори може да бъде опасна за живота.

На кого е по-вероятно да се случи?

Всеки може да се развие депресия, но много експерти смятат, че генетиката играе важна роля. Ако имате майка или сестра с подобно заболяване, това повишава риска и вие да го развиете. Освен това жените са два пъти по-склонни от мъжете да развият депресия.

Когато позитивните послания имат токсичен ефект

Причини за възникване на депресия

Лекарите не са сигурни какво точно причинява депресията, но преобладаващата теория е, че тя е причинена от понижено функционирането на левия челен коров дял, като са засегнати и редица структури от предния мозък и лимбичната система. Смята се, че лекарствата подобряват комуникацията между нервните клетки, като подобрява работата им.

Други причинители на депресията могат да бъдат определени медикаменти, алкохол или упойващи вещества, както и хормонални промени.

Диагностика на депресията

Досега не съществуват лабораторни тестове, които да доказват, че имате депресия. Лекарите поставят точна диагноза въз основа на описанието на симптомите на пациента. Те се интересуват за медицинската му история и лекарствата, които приема, тъй като те могат да допринесат за симптомите на депресия. Уточняването на настроението на пациента, поведението му и ежедневните дейности могат да помогнат да се разкрие тежестта и вида на депресията. А това е важна стъпка за определяне на най-ефективното лечение.

Отговори на най-важните въпроси за антидепресантите

Hero Slider