Приятелството, което ни прави нещастни

Всички имаме по някой и друг приятел, който много обичаме, но винаги след среща с него се чувстваме напрегнати, унили и нещастни. И то без никаква видима причина!

Психолозите са категорични, че има приятелства, които са нездравословни за нас и е наложително час по-бързо да разберем кои от тях са такива, защото могат реално да ни разболеят. Ето някои признаци, които ще ви издадат от кой ваш приятел да се пазите:

– вашият приятел е погълнат от себе си и действа така, че единствено той да има полза в определена ситуация;

– той винаги има право (защото или налага определени правила, или ги нарушава, както му е угодно);

5 урока за приятелството,

които научаваме на детската площадка

– унижава ви или ви кара да се чувствате по-маловажни, отколкото сте;

– изисква непрекъснато нещо от вас;

– недоверчив е спрямо вас и вашите мотиви;

– винаги търси одобрение (жадува постоянно за похвала и признание);

– липса на емпатия – той не проявява съчувствие към вас и вашите емоции, не съпреживява вашата болка или щастие;

– липса на разкаяние и не може да се извини искрено;

– погълнат е от всички дреболии и непрекъснато анализира;

– вярва, че е по-добър от вас и от другите;

– перфекционист е – има прекалено високи стандарти, които никой не може да покрие. А най-вече вие!

Любовта рано или късно си отива, ако го няма приятелството

Ако сте забелязали, че повечето от тези твърдения са верни за някой от вашите приятели, то тогава най-вероятно той ви създава стрес и е възможно да ви действа нездравословно на емоционално ниво. Но не се отчайвайте, можете лесно да се справите с проблема. Ето някои полезни съвети и начини как да подходите към тези нездравословни приятелства. Някои дори могат да бъдат по-полезни, отколкото други, в зависимост от естеството на приятелството ви и вашето ниво на комфорт.

Разграничаване между вина и отговорност

Трябва да помислите върху своите нужди в едно приятелство и да разграничите вината от отговорността. Например, обяснете на човека срещу вас, че не го обвинявате за нещата, които са извън неговия контрол, но все пак го накарайте да поеме отговорност за поведението си.

Доброто приятелство извън лайковете и Facebook

Определяне на границите

Трябва да бъдете твърди и да поставите приятеля си отговорен за своите действия тук и сега. Обяснете му, че оценявате факта колко е важно за него да има определени високи стандрати, но му кажете, че не искате да ги налага върху вас.

Нека има взаимност

Предложете на своя приятел взаимност и справедливост в отношенията. Например, ако има определени изисквания към вас, му обяснете, че и вие искате същото в замяна. Ако последвате всички тези съвети, то вие съвсем скоро ще можете да се радвате на едно здравословно и добро приятелство, което няма да ви кара да се чувствате зле. Ако все пак вашият приятел не е съгласен с взаимността и доброто отношение, което изискате от него, то се замислете доколко добър приятел ви е и има ли смисъл да продължите отношенията си с него.

Hero Slider