България от 10 век е историческата сцена, на която се разгръща действието в новия роман на Людмила Филипова „Войната на буквите”.
Той не е обикновен исторически роман. В него познатото и премълчаното се преплитат в разказ за едно от най-значимите дела на българския народ – съхраняването, защитата и налагането на азбуката ни, наричана от целия свят кирилица. Книгата пресъздава едно важно и велико време, в което не армиите, не земите, нито дори религиите дават контрол и власт, а силата на азбуката. Това е епохата на Походите на буквите, за които никой още не е разказал. Време, в което наказват със смърт за използването на писмена, различни от признатите от империите. Време, в което българският народ въпреки всичко се изправя да защити буквите си. Благодарение на него, на хилядите му жертви и на Апостолите на буквите днес милиони хора по света и десетки езици използват кирилицата.

1. Въпреки че при управлението на Симеон І България господства над голяма част от Югоизточна Европа, титлата „цар” така и не му е призната официално от Византия.
2. След смъртта на Симеон І Византия признава царската титла на сина му Петър І. Това става по силата на 30-годишен мирен договор – т.нар. „дълбок мир”.
3. Петър І е най-дълго управлявалият владетел в българската история – в продължение на 42 години, от 927 до 969 г.
4. Синовете на Петър І – Борис ІІ и Роман, са последните царе на България от рода Дуло. След тях на престола се възкача Самуил от династията на комитопулите.
5. Самоличността на Чернозирец Храбър, автор на прочутото сказание „За буквите”, е обвита в мистерия. Според някои изследователи зад този псевдоним се крие Симеон І.
6. Мистерия витае и около жизнения път на Баян, най-малкия син на Симеон І – главен герой във „Войната на буквите”. „Баян, разказват, дотолкова бил изучил магията, че внезапно могъл да се превръща от човек на вълк и на всякакъв друг звяр”, пише в източниците от това време. Като цяло животът на княза е обвит в много окултни легенди — от мистичните способности, които му преписват, до заслугата за основаването на богомилството.
7. Рожденото име на съпругата на Петър І е Мария. Тя е дъщеря на Христофор Лакапин, син и съимператор на ромейския василевс Роман I Лакапин. В чест на „дълбокия мир”, сключен между България и Византия, новата царица на България получава името Ирина (от гръцки – носеща мир).
Спечелете романа
Споделете в коментар под статията коя е любимата ви буква от българската азбука и защо и участвате в жребий за екземпляр от романа. В играта участвате само с един отговор до 16-ти юли. Имената на 2 късметлии ще бъдат изтеглени с жребий и публикувани в MissBloom.bg!