The Fast Diet или диетата 5:2

5 дни нормално хранене и 2 дни ограничени калории топят излишните килограми

Борбата с излишните килограми неизменно си остава тема номер едно. Този път Англия предлага нова сензация в областта на диетологията – диетата 5:2.

Книгата на д-р Майкъл Мозли и журналистката и писателка Мими Спенсър The Fast Diet или диетата 5:2 предизвика моментален интерес – само за първите 8 дни след издаването ѝ във Великобритания са продадени над 35 000 екземпляра.

Какво предлагат авторите за качествено отслабване?

За разлика от диетата с подобно наименование Fast 5, в която храненето става само в прозорец от 5 часа за деня, тук методът се основава на редуването на 5 дни нормално хранене с 2 дни ограничаване на приеманите калории. 


На пръв поглед методът е лесен за спазване, а според авторите ефектът е незабавен. Те казват, че периодичното ограничаване в храненето не е нещо ново, напротив, телата ни са устроени да го спазват.

Освен свалянето на килограми, диетата 5:2 значително подобрява здравословното състояние.

Д-р Мозли и Мими Спенсър разглеждат мъжката и женската гледна точки и в детайли разкриват защо периодичното ограничаване на калориите способства свалянето на излишни килограми.

Методът не изисква специален режим, нито зареждане на хладилника с нетипични за нашия пазар или скъпи храни. А в края на книгата авторите предлагат и удобна таблица, справочник за броя на калориите в разнообразни храни.


Прочетет откъс от книгата, която представя този популярен метод за справяне с килограмите:

“За повечето диви животни редуващите се периоди на пируване и глад са нормално състояние. На древните ни предци не им се е случвало твърде често да се хранят пет пъти на ден. Вместо това те убивали, налапвали се, полежавали и после за дълги периоди карали без никаква храна. Телата и гените ни са моделирани в обстановка на оскъдно хранене, изпъстряна от време на време от обилни пиршества.

В днешни времена, разбира се, нещата са доста различни. Непрекъснато ядем. Доброволното въздържане от приемане на храна се смята за доста ексцентрично, ако не и нездравословно начинание. Повечето от нас са настроени да се хранят поне три пъти на ден, като си похапват доволно и помежду. И нещата не свършват само с основните хранения и междинното прилапване: чаша капучино тук, курабийка там или може би чаша нектар, защото е “по-здравословен”….

…Вземете за пример нещо така просто като физическите упражнения. Когато тичате или работите с уреди в залата, онова, което всъщност вършите, е да наранявате мускулите си, причинявайки малки разкъсвания. Ако не се пресилите до крайност, тялото реагира, като се възстановява и в процеса на възстановяване прави мускулите по-силни. Зеленчуците са друг пример.

Всички знаем, че трябва да консумираме много плодове и зеленчуци, защото те са пълни с антиоксиданти, а антиоксидантите са добри, защото преборват бродещите из организма и причиняващите щети така опасни свободни радикали. Проблемът с това широко познато обяснение за действието на плодовете и зеленчуците е, че то е почти изцяло погрешно или поне непълно. Нивата на антиоксиданти в плодовете и зеленчуците са твърде ниски, за да предизвикат сериозен ефект, което те очевидно правят.

В допълнение към това опитите да бъдат извлечени антиоксиданти от растенията и после да бъдат давани на хората в концентрирана форма като подсилваща здравето добавка, се оказаха неубедителни след тестове в дългосрочен план. Няма съмнение, че когато си набавите бетакаротин чрез морковите, той е добър за вас. Когато обаче бетакаротинът беше извлечен от морков и предоставен като добавка на пациенти, болни от рак, се оказа, че това всъщност влошава състоянието им. Бихме могли да получим идея за напълно различното действие на зеленчуците, ако помислим за тях през призмата на хормезиса.

Обърнете внимание на този очевиден парадокс: в природата горчивият вкус често е свързван с отрова, с нещо, което трябва да бъде избягвано. Растенията произвеждат широк диапазон от така наречените фитохимикали и някои от тях действат като естествени пестициди, за да спират бозайниците като нас да ги ядат. Фактът, че имат горчив вкус, е ясен предупредителен сигнал: “стой настрана”.

Значи, налице е добра причина, свързана с еволюцията ни, поради която не би трябвало да харесваме и консумираме горчиви храни. В същото време обаче някои зеленчуци като зелето, карфиола, броколито и други представители на семейство “Брасика” са толкова горчиви, че дори като възрастни на много от нас ни е трудно да ги харесаме. Решението на този парадокс е, че тези зеленчуци са горчиви на вкус, защото съдържат потенциално отровни вещества. Причината, по която не ни нанасят увреждания, е, че те присъстват в зеленчуците в много малки количества, които не са токсични. Вместо това активират реакция на стрес и задействат гените, които защитават и възстановяват….”

Издателство Colibri – цена 12 лв.

7 правила за най-ефективната дрямка
Горещо: холивудските звезди на плажа
Дженифър Анистън получи подарък от Миранда Кер
Изберете си дестинация според зодията

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА КНИГИ & ТЕХНОЛОГИИ

Netflix ще екранизира една от най-популярните романтични книги в момента
Книги & технологии26 МАРТ 2022

Netflix ще екранизира една от най-популярните романтични книги в момента

"Скандалният живот на Евелин Хюго" се превръща в сериал

15 от най-красивите цитати за пролетта
Книги & технологии20 МАРТ 2022

15 от най-красивите цитати за пролетта

"Фантазията е вечна пролет"

Да отпразнуваме началото на лятото с красиви цитати
Книги & технологии28 ФЕВРУАРИ 2022

10 от най-силните цитати за мира

"Мирът започва с усмивка."

Астрид Линдгрен и Пипи Дългото чорапче в 10 цитата
Книги & технологии28 ЯНУАРИ 2022

Астрид Линдгрен и Пипи Дългото чорапче в 10 цитата

20 години, откакто най-популярната писателка на детски книги я няма