Защо първите три часа от деня са най-важни?

Психолозите са категорични, че първите три часа от деня са най-важните за нашата продуктивност и нашето развитие.

Въпреки че повечето компании следват правилото на 8-часовия работен ден, много от тях са започнали да прилагат модела с намален график на работа, тъй като той се свързва с по-висока производителност. Едни от най-развиващите се страни могат да го докажат – работниците в Люксембург работят по шест часа всеки ден и печелят повече пари, отколкото тези, които работят повече.

Ако приемете предизвикателството да намалите часовете, които прекарвате зад бюрото в офиса и да увеличите производителността си, как да го направите? Психологът Рон Фридман смята, че тайната е да се използват пълноценно първите три часа от деня. “Обикновено имаме прозорец от три часа, в които наистина трябва да съсредоточим силите си в нещо. Имаме капацитета да допринесем за успешно планиране, за нови идеи и речи”, се посочва в Harvard Business Review, като се акцентира върху това работната седмица да се намали до 20 часа. Така че, ако можете да се възползвате да промените първите си 3 часа от деня, ето какво трябва да направите:

Не си губете времето във Facebook
Опитайте се в следващите 90 дни, в първия час и половина от деня си да се фокусирате в приоритетната си за момента задача. Съсредоточете се върху проекта, по който работите и не си губете времето, проверявайки си електронната поща или социалните медии. Ако имате навика да забравяте, записвайте си на малки бележки, за да се подсещате.

Яжте протеини
Доналд Профан, почетен професор по хранене и диететика на Университета в Илинойс, е категоричен, че ако включите 30 грама постен протеин в сутрешното си хранене, той ще ви помогне да поддържате нивото на кръвната си захар в норма и по този начин ще спрете да отвличате вниманието си с мисли за храна.

Слушайте музика
Психологът Елизабет Хелмут Маргулис препоръчва да слушате един тип музика, за да подобрите фокуса. Изследванията показват, че класическата музика е най-добрият избор за подобряване на мозъчната функция.