Официално обявяват колбасите за канцерогенни

Беконът е вкусен! Толкова вкусен, че днес може да откриете всичко с вкус на бекон – пуканки, чипс, че дори и дъвки, и паста за зъни.

Е, ако сте почитатели на бекона, трябва да се подготвите! Яденето на преработени меса като кренвирши, колбаси, шунка, наденица и бекон, може да причини рак, съобщава Световната здравна организация (СЗО). Нещо повече, СЗО поставя в групата и червеното месо (говеждо, свинско, агнешко), но едно ниво по-ниско от преработените меса като храни, които са “най-вероятно” канцерогенни за човека.

Това обаче не е пълна изненада. “В продължение на години, Американския институт за изследване на рака (AICR) препоръчва да се намали приема на говеждо, свинско, агнешко и други червени меса, както и да се избягват преработените меса като бекон, наденица и кренвирши“, обясни зам.-председателят на изследването на AICR – д-р Сюзън Хигинботъм.
И наистина, изследванията са показали, че консумацията на преработено месо дори в малки количества повишава риска от смъртоносната болест. Особено силна е връзката с рака на дебелото черво, който убива милиони всяка година. Виновници са оцветителите, които придават на преработеното месо червен цвят, а също консервирането и осоляването на колбасите, които увреждат лигавицата на дебелото черво.
Според преценките, около 34 000 смъртни случая вследствие на рак годишно могат да бъдат приписани на хранене, включващо много колбаси, а 1 милион смъртни случая – на тютюнопушенето и 600 000 смъртни случая – на консумацията на алкохол
“Диета, богата на преработено месо е енергийно-богата и бедна на хранителни вещества. Тя е свързана с развитието на уврежданията и болестите на съвременната цивилизация”, казва д-р Майк Фенстър, кардиолог и автор на книгата The Fallacy of the Calorie: Why the Modern Western Diet is Killing Us and How to Stop It. “Това включва рак, но също и затлъстяване, диабет тип II, сърдечносъдови заболявания, невродегенеративни заболявания, автоимунни заболявания и много други състояния, свързани с продължително хронично възпаление”, допълва той.
Една от причините за това може да е хема, съединението, което дава червения цвят на месото и може да увреди лигавицата на червата. Освен това, когато месото се съхранява за по-дълъг период от време чрез опушване, осоляване или добавяне на консерванти, в него могат да се образуват канцерогенни вещества. Друга причина може да бъде, че хората, които ядат повече месо, приемат по-малко храни на растителна основа, които предпазват от рак. Според някои изследвания, консумацията на месо със зеленчуци намалява повишения риск от рак. Все пак, някои учени остават скептично настроени.
Експертите съвестват да намалим приема на преработени меса като предпазна мярка. Международната агенция за изследване на рака препоръчва хората да консумират не повече от 500 г червено месо на седмица, за да намалят риска от рак на дебелото черво.

6 навика, които увеличават риска от рак на гърдата
Кои диетични храни нарушават метаболизма?