Малко познати правила за правилно съхраняване на храна

Прекаляването с презапасяването може да бъде предпоставка за разпространение на вирусите.

Сега, когато вирусът ни напомни колко лесно се разпространяват бактериите, изведнъж всички започнахме да се грижим повече за храната си и да следваме правилата, които експертите ни препоръчват. И все пак някои съвети за хигиената останаха недостатъчно разпространени.

Събрахме някои от тях, които ще ви помогнат да се погрижите за здравето на себе си и близките ви още по-ефективно.

Всичко, което може да стои навън, нека стои, останалото – в хладилника

С препоръката на експертите да оставяме покупките да престоят няколко часа на място, където няма да бъдат докосвани, много хора решиха да оставят и свежите плодове и зеленчуци извън хладилника за дълго време.

Сезонните плодове и зеленчуци с най-голямо съдържание на витамин С

Макар и да звучи като логична идея, това скъсява живота на продуктите и увеличава шансовете ни от хранително натравяне. А сега всякакви отслабване на организма ни прави по-уязвими срещу вируса.

Друга често срещана грешка е да измиваме плодовете и зеленчуците със сапун. Повечето свежи продукти могат да абсорбират с кората си препаратите, затова често след като сме ги измили, директно инжектираме в системата си вредните химикали от сапуна.

Правилният начин е да измием веднага плодовете и да ги приберем в чанти или отделения на хладилника, така че различните продукти да не се докосват.

Как да готвим лесно, евтино и здравословно у дома

Би било подходящо преди консумирането да накисваме за няколко минути плодовете и зеленчуците в оцет или лимон, защото киселината им частично ще неутрализира микробите и препаратите, с които са пръскани продуктите.

Разпределяме неправилно храните в хладилника

Освен че трябва да го държим чист, трябва и да внимаваме как го подреждаме. Слагайте суровото месо на най-долния рафт, за да не разпространява бактерии върху другите храни. Плодовете, зеленчуците и билките е най-добре да бъдат в специалните отделения за тях в хладилника, а готовите храни, млечните продукти и останалите храни могат да бъдат на горните рафтове.

Презапасяваме се, без да се съобразяваме с размера на хладилника си

Всяка машина си има своя капацитет, така е и с хладилниците. Ако ги претъпкаме с продукти, температурата вътре ще започне да спада, което ще увеличи риска от разпространяване на бактериите и ще скъси годността на храните вътре.

По същата причина трябва да внимаваме да не държим вратата на хладилника твърде дълго отворена.

По-устойчив и икономичен живот по време на карантината

 

Hero Slidertips