10 стъпки, с които ще намалите риска си от рак на гърдата

В месеца, посветен на борбата с рака на гърдата, добре е да си припомним как може да се предпазим сами.

Кои са десетте стъпки, с които ще намалите риска от рак на гърдата?

Научете колко плътни са гърдите

Един от най-новите начини да се предпазите е да разберете дали имате плътни гърди. Ако имате повече тъкан, отколкото мазнини, това прави рака по-труден за откриване от мамографа. И тъканта, и туморите излизат бели на мамограмата, докато мазнините са тъмни. И нещо по-важно – плътните гърди са изложени на риск до 6 пъти повече. Попитайте радиолога, който ви прави мамограмата, дали гърдите ви са плътни. Ако отговорът е не, то може да продължите с редовните прегледи, както досега. Но ако е да, поговорете с лекаря си за това да добавите към всеки регулярен преглед и мамограф. Единственото, което може да направите, е да се преглеждате малко по-често.

Движете се

Това не е просто поредното стандартно приканване към повече физическа активност. Изследване на American Cancer Society показва, че при жените, които са натрупали между 10 и 15 килограма след 18-годишна възраст, има по-голям риск от развиване на рак на гърдата, отколкото тези, които са качили не повече от 2 килограма. Причината се крие в повишеното ниво на естроген, който причинява прекомерен растеж на клетките. Преди менопаузата повечето естроген в тялото се произвежда от яйчниците, след менопаузата, естогенът идва от мастната тъкан. Колкото повече мазнини има женското тяло, толкова повече естроген.
Друго изследване, публикувано в журнала Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, показва, че упражненията променят метаболизма на естрогена. Сред жените, които тренират, съотношението на добрия естроген към лошия(този, който променя ДНК и увеличава риска от рак) се подобрява с 25%. Минали изследвания са показали, че колкото по-добро е това съотношение, толкова по-малък е рискът от рак.
Това в никакъв случай не означава, че трябва да започнете да тренирате като луди. Всъщност други проучвания по темата са стигнали до любопитни резулгати – жени, които се от час и петнайсет минути до два часа и половина на седмица, намаляват риска с 18%.

Запознайте се с историята на заболяванията в семейството ви

Около 5 до 10% от рака на гърдата е наследствен, предаден от поколение на поколение чрез мутирали гени. Но това не значи, че трябва да подминете историята на заболяванията на роднините от страна на бащата. Неговото семейство има същото значение, както и това на майката. Мъжете също могат да носят някои анормални гени, които увеличават риска от развиване на рак на гърдата. А наличието на заболявания в семейството може да бъде знак за наследствена връзка.
Дори и да познавате историята на най-близките си роднини, особено важно е да научите това и за по-далечните. Много са примерите на жени, които се оказват носители на генетичната мутация BRCA2 и които решават да предотвратят евентуалното заболяване, като предприемат мастектомия.

Минимално излагане на радиация от тестове

Иронично е, че мамограмите са основни за тестването за рак на гърдата, но йонизиращата радиация, която се използва във високотехнологичните тестове, е рисков фактор за заболяването, защото може да предизвика мутации на ДНК клетките.
Това обаче не означава да спрете да си правите мамограми. Всъщност мамографите облъчват с изключително малка доза радиация, с каквато се сблъскваме при рентгена, когато си правим зъбна снимка, например, или дори на летището. Рискът от това минимално облъчване е абсолютно нищожен на фона на това, че по този начин може да бъде диагностицирано навреме заболяването.
Има и изключения – при жени, които са били подножени на лъчева терапия в зоната на гърдите при минало лечение на заболяването на Ходжкин или лимфома, има много по-голям риск от рак на гърдата.

Ограничете терапията с хормони

Инициативата на Women’s Health
открива, че дългосрочното използване на комбинация от естроген и
прогестин увеличава риска от рак на гърдата с 24%, но ако няма други
предпоставки за увеличен риск, може да обсъдите използването им с лекаря
си, ако се налага туширане на симптомите на менопаузата.
Изключително
важно е да се определи най-малката възможна доза, която все пак ще
помогне. Жените с повишен риск от развиване на рак на гърдата трябва да
избягват приема на хормони, освен ако състонието им не го изисква
категорично.

Още на страница ii