Как изглежда менюто при макробиотичната диета

Макробиотичната диета никога не е била особено популярна, въпреки че е много ефективна. Най-големият й защитник е Мадона… и вече и ние.

Разработена от японски философ, тя е вариация на веганския режим, както и средиземноморския. Най-важното правило при макробиотичната диета е да се храним със здравословни храни от естествени източници, като се стремим да приемаме по-малко количество мазнини. Така главният фокус се пада върху пълнозърнестите храни, зеленчуците, бобовите растения и въобще храните, богати на фибри.

Целта на диетата е да се научим да практикуваме интуитивно хранене, като не се ограничаваме прекалено, а слушаме организма си и нуждите му. Ако някой използва специализиран диетолог, за да си изработи менюто, то той ще получи и ментална подкрепа. Специалистът ще потърси начин да го научи да не прекалява с храната, а да я използва като гориво.

5 неща, общи за всички диети

Ние може да не сме специалисти, но потърсихме съвети от тях, за да ви предложим примерно меню и съвети как да я следвате. Съотношението между храните трябва да съдържа 5-10% супи, бобови култури и семена 5-10%, плодове и зеленчуци 20-30% и пълнозърнести храни 50%. Месото трябва да се третира по-скоро като възнаграждение и да се вмъква само когато продължително време чувстваме нуждата от него.

Ето и нашето предложение за примерно меню:

Закуска: Варени овесени ядки с лъжичка мед и семена или печен тост с чаша кафе

Обяд: Пълнозърнест ориз със зеленчуци или салата с киноа и боб

Следобедна закуска: Праскова, ябълка или друг плод с много фибри

Вечеря: Суши или пълнени гъби или супа

Диетична салата с рукола и ягоди

Между храненията можете да пиете билков или плодов чай, който ще ви зареди с още витамини и ще притъпи апетита ви.

Това са петте най-ефикасни диети в света