Как да oвладеем емоционалното хранене по време на карантина

Хората, които са имали проблеми с хранителни разстройства, трябва да бъдат още по-внимателни сега.

Да избегнем емоционалното хранене по време на стресови ситуации е достатъчно трудно, но когато сме постоянно у дома с препълнен хладилник, задачата става още по-сложна.

Скуката, работата от вкъщи и притеснението обикновено са напълно достатъчни да ни накарат да потърсим нещо за хапване дори когато не сме гладни. Хиляди хора, които са имали проблеми с хранителни разстройства потърсиха помощ от диетолози, защото нямат доверие на себе си, че няма отново да станат жертви на същите проблеми.

“Внасяме вкъщи огромно количество храна, за да се запасим, но за много хора това е истински кошмар. Като алкохолик, затворен в магазин за алкохол и цигари”, диетологът Мелани Роджърс говори по темата.

Същевременно тези, които страдат от орторексия – хранително разтройство, характерно за атлетите и хората обсебени от здравословния начин на живот, също са застрашени. Заради липсата на движение, те имат чувството, че трябва да компенсират или с непрестанни упражнения у дома, или с налагане на диети.

Как емоциите ни влияят на отслабването

Дори хората, които до този момент са водели здравословен начин на живот, може да се подхлъзнат заради стреса или дори от желание да стабилизират имунната си система и да стигнат до крайности.

Как можем да предотвратим всичко това?

Продължава да важи правилото, че независимо, че сме у дома и ежедневието ни е съвсем различно, трябва да се стараем да запазим рутината си. Това значи и да се храним по типичното за нас време, а не да си правим закуски в 12 на обяд и да вечеряме в 22 часа.

Ако се страхувате от преяждане, може да бъде добра идея да си водите дневник, в който да си записвате всички хранения, така че да сте по-внимателни какво консумирате. Но имайте предвид, че ако проблемът ви е по-скоро рестрикцията на калории, това не е добра стратегия за вас.

По същия начин можете да намалите снакването между основните хранения, като държите всякаква храна далеч от работното си място. Когато сме съсредоточени, сме много по-склонни да преяждаме, без да усещаме. Хранете се осъзнато и обръщайте внимание на всяка хапка, така че да не прекалявате.

Важно е и да контролираме качеството на храната. Много по-лесно е да прекалим с чипсовете и крекерите, отколкото с ябълки и моркови. Затова се старайте да включвате разнообразна храна към менюто си.

Как да готвим лесно, евтино и здравословно у дома

Всичко, което трябва да знаете за най-важните витамини

Как да се преборим с обездвижването у дома

 

tips