Дори веган диетата може да бъде опасна за природата

Изборът на много от веганите е провокиран от екологични причини – но всъщност те могат да правят повече зло, отколкото добро.

Веган диетата продължава да трупа последователи, повечето от които решават да я следват или в името на по-доброто здраве, или за да се борят за бъдещето на природата.

Ще оставим настрана здравословните причини (можете да прочетете повече за тях тук) и този път ще обърнем повече внимание на екологичния резон и по-скоро факта, че той май не съществува.

Да, нехуманното отношение към животните, което през последните две десетилетия премина всякакви граници, наистина е проблем, срещу който трябва да се вземат мерки. И наистина консумирането на по-малко животински продукти би могло да намали продукцията им.

Но същевременно с това възниква друг проблем – нарастването на производството на плодовете, зеленчуците и ядките отново предизвиква дисбаланс в природата. Това е така, защото, за да бъдат отгледани тези продукти, всъщност се използва повече енергия и вода, което в някои случаи вреди повече на околната среда, отколкото животновъдството.

“Беконът е по-полезен за природата от марулята”.

Например според публикация на Independent производството на маруля е три пъти по-вредно за природата от това на бекона. Проучването, на което статията е базирана, доказва още, че патладжанът, целината и краставиците са по-опасни за околната среда в сравнение в пилето.

Трябва ли да се откажем от бързата мода, за да спасим света?

И това всъщност не са сред най-вредните компоненти във веган диетата. Според последни проучвания най-много трябва да внимаваме с бадемовото мляко. Той е най-предпочитаната алтернатива на кравето мляко в Америка и това доведе до засилване на отглеждането на бадеми по света.

Това се отразява най-пряко върху пчелите, чиито бройки всяка година спадат с огромен устрем. Според официални данни през зимата на 2018-2019 година броят им е намалял с около 50 милиарда.

Топ 5 на най-полезните диети в света

Сега се очаква спадът да бъде още по-голям заради експлоатацията им на бадемовите насаждения. Често производителите използват пчелите единствено, за да опрашват цветовете на дръвчетата. Това обаче поставя насекомите под риск, заради множеството химикали, с които бадемите се пръскат.

В такъв случай как можем да се погрижим за околната среда и коя диета е най-подходяща за целта?

Според специалисти флекситарианска диета е най-правилният избор. При нея ситуацията е best of both worlds – стремим се към баланс между количество животински продукти, които консумираме и органичните плодове и зеленчуци. Това заедно с отговорно рециклиране и по-малкото употреба на пластмаса е най-добрата формула за устойчив начин на живот.

Истината за веганите

Диетата, която всеки трябва да спазва