Защо слушаме тъжна музика, когато сме самотни?

Правилната музика за правилния момент – тайно оръжие за успех и повече щастие в живота.

През последните две години, когато времето вкъщи и безизходицата от ситуацията, в която пандемията ни постави, един от най-големите помощници на всички ни в трудните моменти, бе музиката. Повече от всякога осъзнахме почти магическите способности на изкуството и острата ни нужда от него.

Но дори без повод, всеки ден можем да се възползваме от силата на музиката, стига да знаем каква да слушаме. Ето какво казва науката по темата:

Музиката като терапия за душевната болка

Множество проучвания показват, че успокояващата музика може да намали симптомите на депресия и притеснение. Известен пример от историята, който показва как оперната музика може да помогне при психично разстройство, е този с испанския крал Филип V (1683-1746г.), който се избавил от депресията, слушайки Фаринели в продължение на 10 години всяка вечер – общо над 3600 пъти.

Тъжна музика за емпатия

Ако сте се питали защо, когато сме тъжни, предпочитаме да слушаме бавна, меланхолична музика, вместо да си повдигнем настроението с нещо танцувално, причината е обяснена от науката. Тъжната музика създава подобно усещане като от това да споделим на близък за страданието си и той ни отвърне с емпатия – чуваме отражение на собствените си чувства от външен източник по същия начин.

По-добра концентрация

Когато дойде време за работа обаче, по-добре превключете от тъжните към енергичните песни. Според проучване от 2017 година музиката, която звучи щастливо и танцувално успява да предотврати разсейването и да подобри продуктивността ни.

Връзката между секса и любимия ни стил музика

Лимон, слушалки и добра книга сутрин са тайните на продуктивните хора

Hero Slider