Самокритиката може да ни доведе до депресия

Да бъдеш критичен към себе си често се приема като мотивиращ фактор. Напоследък обаче психолозите съветват да сведем самокритиката до минимум.

Прекалената самокритичност оказва по-скоро негативен ефект, съзнанието се фокусира върху така наречените грешки, вместо да търси малките неща, които може да подобри. А изследванията показват, че тези обвиняващи вътрешни разговори покачват нивата на стреса и водят до депресия.

Така че, говори си, но си говори колко си прекрасна и се справяш с всичко.

Негативните неща в кутия

Когато някой хока себе си, дори малките неща, за които се самонаказва попадат в истински тайфун от провали. Следващия път, когато в съзнанието изскочи негативна мисъл, тя не бива да бъде подхранвана.

Представи си малка кутийка, в която затваряш онова, което смяташ за провал. Сложи там всеки проблем. Когато ти се струва, че имаш големи проблеми, представи си малката кутия и си помисли колко малки са всъщност те. Визуализирането на кутия помага. Това ще те накара да се почувстваш по-уверена, че може да се справиш.

Силата на мисълта за възможностите

Не говорим за позитивното мислене, за което вече е писано и изговорено достатъчно. Всъщност някои изследвания показват, че за него се изисква време. Нещо повече, дори в началото е възможно чувствата да се влошат, защото вътрешният “детектор” улавя опита да го залъжем. Затова опитай друго. Когато мислиш за ситуацията, назови проблемите директно и ги превърни във възможности. Например, ако си мислиш “Колко съм дебела”, кажи си “Ще вляза във форма и ще отслабна с 5 килограма, знам как да го направя”.

Въпроси за реалната вина

По-добре е да обмислим дали наистина сме чак толкова виновни. Избери да бъдеш по-внимателна със себе си и укроти критичния глас, който те обвинява, защото ако погледнеш трезво на ситуацията, ще откриеш, че не е толкова страшно.

Какво биха казали приятелите

Бърз начин да притихне вътрешния глас е да си представиш разговор с човек, на когото вярваш. Какво би казал? И още нещо. Ако човек не би казал нещо на приятелите си, защо да го казва на себе си? Едва ли някой би нарекъл близките си приятели “тотален провал” и какво ли още не.

Телефон

Срамът работи само, ако е пазен в тайна. Така че ако този, който се срамува от действията или думите си в този момент, най-добре да грабва телефона и да се обажда на приятел. Веднага ще усети разлика в начина, по който въприема ситуацията. Така че намери кураж и сподели от какво се срамуваш, за да заличиш срама.


Недостатъците трябва да се приемат

Ужасно освобождаващо е да не си поставяме пред самите нас ненужно високи стандарти. Перфекционизмът е разрушителен. Прояви към себе си емпатията, която показваш на приятелите си, понижи стандартите и се отпусни. Всичко е наред и каквото трябва да бъде. Така вътрешният, мрънкащ глас няма да има какво да критикува.

Уроците за живота, които научихме от вампирите
Визия на деня: Многоцветната блуза на Виктория Джъстис
Модните икони от екрана
Видео: Американец живее като русалка