Може ли щастието да причинява стрес?

Влюбване

Въпреки че е доказано, че любовта намалява нивото на стреса, първите месеци от връзката са емоционална вихрушка. Освен възбудата, напрежение и чувство на страх са нещо типично за този период, в който имаш усещането, че не стъпваш по земята.

От Psychology Today съветват:

Намери отдушник на извънредната енергия и емоция, която се генерира при влюбване. Може това да е по-активно спортуване, рисуване или описване на преживяванията в дневник, за да имаш антидот на стреса от бушуващите любовни хормони в теб.

Рождени дни

Това събитие, освен че ни носи радостни емоции заради партито с приятелите и цялото внимание, на което ставаме обект поне за един ден, служи и като ежегодно напомняне колко бързо лети времето. Спомняш ли си как Джоуи от “Приятели” ронеше горчиви сълзи на рождените дни на всички от компанията при навършването им на 30 години. Доказано е, че юбилеи като 30-тия рожден ден определено носят повече напрежение. 

Съветът на специалистите: Научи се да “оставаш в настоящето”. Не се отдавай на съжаления свързани със стари спомени или тревожни представи за бъдещето. Концентрирай се върху сегашния момент.

Сватба

Това събитие ознаменува прехода към официално обявяване на ангажираността ти към връзката с човека,  когото си избрала. Само по себе си такова важно решение често води до силна емоция и притеснение, а като се прибави и напрежението от подготовката на идеалната сватба, предполагаемият “най-щастлив ден в живота ти” може да се окаже един от най-стресиращите. Колкото и да си мислиш, че си подготвена за стреса от планирането на сватбеното тържество, когато попаднеш в реалната ситуация, нещата изглеждат съвсем различно от представите.

В едно американско изследване на сгодени двойки 50% от участничките заявили, че планирането на сватбата се оказало много по-изтощително, отколкото очаквали. В последните 3 седмици преди голямото събитие бъдещите булки прекарват средно по 11 часа на ден в подготовка за тържеството.

Съветът на специалистите:

Фокусирай се върху основната цел на това събитие – да споделиш с приятелите и близките си хора радостта, че си открил човек, с когото се чувстваш щастлива. Направи така, че спомените ти от този ден да са свързани с хубаво прекарване за теб и мъжа до теб, а не “перфектно” парти, на което ти си била толкова напрегната и изморена, че единственото, което си искала е то да приключи най-накрая и да бъдеш оставена на спокойствие и тишина.

Пенсиониране

Това изглежда мнооого далеч във времето, но сигурно на някой от близкитети хора (родител или друг близък роднина) скоро му предстои да преживее прехода от активен работен режим към “закотвянето” между четирите стени на хола. Имай предвид, че за по-енергични личности, които са свикнали да вършат много през деня, това е голямо предизвикателство.

Съветът на кариерния консултант Доналд Ашър:

Хората в тази ситуация трябва да помислят за някакво ново хоби или ангажимент на непълен работен ден. Специалистът дава за пример свой приятел, който участва в триатлона Ironman Triathlon на 60-годишна възраст, за да си създаде някаква цел, която да фокусира енергията и мислите му.

Материалът изготви: Мария Димитрова

Виж още:
Кога сме най-състрадателни?
11 изумителни факта за любовта
Мъжете, жените и безработицата
5 въпроса за перфектния тен към Кирил Чалъков
Ексклузивни кадри: Явор Бахаров и Лидия Инджова