Забравихме ли, че Коледа е повече от повод за преяждане?

Търсили ли сте онлайн съвети за това “как да не надебелеем по празниците”? Спокойно, ние не само сме ги чели, а освен това си признаваме, че сме ги и писали.

Стресът от това, че ще ядеш прекалено много е реален.

Защото сме превърнали Коледа в най-големия повод за преяждане в годината. Теглим бързи кредити, за да пазаруваме повече и да ядем повече, превръщайки тъпченето с храна в откровено мъчение, за да продължим след това с мъчението от нуждата да стопим натрупаните кила. Затова идването на Коледа с право тревожи повечето хора. Още преди празникът да е настъпил, вече ни е ясно, че ще ни бъде тежко на стомаха и че ще започнем новата година със стрелката на кантара, сочеща нагоре.

Имате нужда от съвет как все пак да не напълнеете по Коледа? Ще ви дадем най-важния съвет, друг не ви е нужен.

Осъзнайте, че на Коледа християнският свят празнува Христовото Рождество.

Това не е празник на коледната баница, коледната баклава, коледната капама, суджука, руската салата и немския щолен. Не е нужно във всеки ъгъл на дома да има шоколадово меченце, джуденце или еленче. Не е нужно семейството ви през ден да истерясва в няколкочасови екскурзии по хипермаркетите на лов за уиски, микс ядки и подкови луканка на промоция. Ако имате възможност да правите това – поздравления – вие по всяка вероятност принадлежите към онази привилегирована част от човечеството, която има възможност да се храни нормално всеки ден. Точно така – вие и вашите близки сте яли и ще ядете и през останалите 364 дни на годината!

Почитайте празника и спрете да ядете, когато не ви се яде. В хипермаркетите и през април ще е останала храна, гарантираме ви.

Обилното ядене не е коледна традиция. Част от коледната традиция са елхата (символ на вечния живот), запалените свещи (символ на това, че Исус Христос се ражда в най-тъмната нощ, за да донесе светлина на човечеството), звънчетата (символ на известяването на новината за раждането на младенеца), венецът (символизиращ вечния живот), червеният и зеленият цвят (съответно цветът на пролятата Христова кръв и цветът на вечния живот). Към коледната традиция принадлежат дори и захарните бастунчета, заради това, че Христос е наричан “добрия пастир”.

Подаръците, с които даряваме близките си, също имат християнска символика, идваща от даровете, които са поднесени на новородения Христос. Те са злато, смирна и тамян, а днес символичното завързване с червена панделка е знак, че всички хора са свързани в едно.

Накратко, шоколадовите дядомразовци, платата с колбаси, тортите, захарните ексфолианти с ексклузивен коледен аромат, новите плазми и украсата в сребърно или златно нямат абсолютно никаква връзка с Коледа.

И всички можем да бъдем спокойни, че и без шест килограма отгоре можем да бъдем добри християни.

Да е светъл, мирен и споделен празникът ви!

от Петя Бондокова

 

Hero Slider