Идва ли пост-дигитална ера и това ли ще е краят на зомбирането пред екрана?

2020-та година ще бележи началото на пост-дигиталната ера. Учени твърдят, че ще започнем много бавно, но трайно да излизаме от състоянието си на зависимост от смартфоните и социалните мрежи.

Изследователят Б. Дж. Фог от Университета Станфорд нарича това “пост-дигитално движение”.

“Хората постепенно ще започнат да възприемат зависимостта от екраните като нещо, типично за низшата класа, каквото е например и пушенето”, казва Фог, цитиран от New York Times.

Фог, както и други учени, смятат, че процесът ще бъде бавен. Но въпреки това неизбежен.

Дългите часове, прекарани с вперен в екрана поглед нарушават способността ни да се концентрираме. И превземат живота ни, измествайки фокуса от всичко, което е наистина важно – личните взаимоотношения, семейството, приятелствата, професионалната реализация, доброто здраве.

Затова и вече започва бумът на различните апликации, които помагат да ограничим екранното си време.

Интересен е и новият курс, който пое известният в Силиконовата долина експерт Нир Еял. През 2014-та година той написа известната книга Hooked: How to Build Habit-Forming Products (Пристрастени: Как да изградим продукти, които формират навици). Пет години по-късно, той осъзнава, че собствените му съвети са помагали на компаниите да разрушат способността на хората за концентрация. Затова написва съвършено различния наръчник  Indistractable: How to Control Your Attention and Choose Your Life (Фокусирани: Как да контролирате вниманието си и да изберете живота).

Още от нас по темата:

Ограбените спомени на Инстаграм туриста

За децата, телефоните и оправданието “Ами, такова им е поколението”

Hero Slider