Забавя ли ограничението на калориите стареенето? Ето какво казват експертите.

Една от модерните тенденции сред здравословните диети е или ограничаването на калориите за деня, или калориите на самите храни, които да консумираме на по-къси интервали.

Модерна тенденция, защото в момента се твърди, че този метод на хранене забавя процеса на стареене и новите му прочити отново се популяризират. Иначе нискокалоричната диета не е нищо ново под слънцето и се практикува отдавна.

Но действително ли забавяме процеса на стареене с подобна диета, или това е само мит? По въпроса разсъждава експертът Ина Решетова, която е част от австрийския здравен център Verba Mayr.

В момента се прилагат различни методи за ограничаване на калориите – лечебно гладуване, интервално гладуване, нискокалорична диета, диета „5:2“ и др. За всеки е индивидуално кой метод е най-подходящ за неговия организъм и начин на живот. За да има добър ефект от подобна диета, тя трябва да се прилага правилно според индивидуалните здравословни показатели.

Точно затова, според Решетова, ключовата дума е „правилно“, затова първо трябва да се консултираме със специалист, преди да подложим тялото си на подобен режим. А на по-горния въпрос, отговорът на експерта е „да“ – ограничаването на калориите в действителност може да даде положителен ефект по отношение на стареенето.

Нискокалоричната диета задейства редица биохимични процеси, които водят до повишаване на клетъчните рецептори на инсулина, което от своя страна понижава нивата на кръвната захар и най-важното – коригира инсулиновата резистентност. Също така е доказано, че когато въведем достатъчно дълги интервали между храненията, рецепторите на клетките се възстановяват и те започват да приемат необходимата им глюкоза. Инсулиновата резистентност, която обикновено пречи на всичко това, е една от главните причини за стареенето на телесните тъкани. Следователно подобно интервално гладуване без съмнение може да бъде метод против стареене.

Наблюдения върху животни доказват, че намаляването на калорийния им процент само с 15-20% удължава живота им наполовина – подобен ефект се наблюдава и при хората.

Ограничаването на калориите активира протеините тип „сиртуин“ (Sirtuin), които участват пряко в регулиране на работата на гените – те помагат за елиминирането на увреденото ДНК, а както е известно, натрупването на увредено ДНК е едно от общоприетите обяснения за стареенето.

Могат да се изброят още куп важни и благоприятстващи организма процеси, дължащи се на нискокалорична диета. Но нека не забравяме, че прекалено резкият отказ от хранене може и да влоши драстично вече налични проблеми в тялото. Затова ограничаването на калориите трябва винаги да бъде контролирано от опитен лекар, който ще ви прави редовни тестове и прегледи, а също и ще ви предписва витамини и минерали, които може да бъдат установени като дефицитни в организма.