Страхът от липсата на смартфон бе обявен за фобия

По колко пъти на ден проверявате известията на телефона си, браузвате из Facebook и Instagram, четете имейли? А изпадате ли в паника, когато батерията ви е на привършване и в себе си нямате зарядно?

Голяма част от младите хора не могат да си представят цял ден, дори няколко часа, без да имат телефон в себе си. До такава степен модерното общество е зависимо от смартфоните, че страхът от липсата на такъв е съвсем реален. Учени от Scientific American наричат този страх номофобия и буквално означава “no mobile phone phobia” – фобия от това да нямаш мобилен телефон. 

Страдащите от тази фобия са тревожни, стресирани и раздразнителни, ако телефонът им не е с тях. Техният страх се свързва с невъзможността да извършват ежедневните си задачи, да се информират, да са във връзка с близките и приятелите си и дори да се чувстват защитени, ако в себе си не разполагат със смартфон или таблет. Те са притеснени, че изпускат нещо важно, че някой ще ги потърси или че нещо ще се случи, без да могат да го съобщят на когото трябва. 



Зависимостта ни от телефоните няма нужда да бъде доказвана, тъй като в модерното общество разчитаме на тях по десетки пъти, всеки ден. Само се замислете колко приложения имате на своето устройство, които са замислени така, че да улесняват всяка ваша нужда: бележки, имейл клиент, фитнес апликейшъни, календари за месечен цикъл, шопинг приложения и какво ли още не. Всяко информация, която ни е нужна, е на един клик разстояние, а според учените това неизменно вреди на начина, по който се социализираме и общуваме. Те дори посочват, че между хората и телефоните им има съвсем реална връзка, на която те разчитат, точно толкова реална, колкото и романтичните им отношения с партньор например. 

Лекарите обаче уточняват, че номофобията не е клинично състояние, а социален феномен, от който страдат все повече и повече хора.

Оцветяването е най-добрата алтернатива на медитацията
Доказано е! Тези седем храни ни правят щастливи