Режимът на хранене, който намалява риска от рак

Това, с което се храним е пряко свързано с нашето здраве.

Правилното хранене и физическата активност подпомагат борбата с голяма част от болестите и намаляват риска от появата на рак.

Балансираното хранене с много плодове и зеленчуци е ключово. Затова средиземноморските диети и други режими с високо съдържание на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, ядки и бобови растения, са свързани с намален риск от развитие на дълъг списък от ракови заболявания. Може да опитате да замените по-мазните меса с риба или бяло месо.

Намалената консумация на алкохол също намалява риска от рак.

Истина е обаче, че няма една определена храна, която конкретно да предотвратява появата на това заболяване. Това, на което трябва да обърнем внимание е взаимодействието на храните върху нас.Плодове, зеленчуци и растителните храни съдържат много различни вещества, фитохимикали и други съединения, които могат да намалят развитието на рак. Всяка храна има различно въздействие върху човешкия организъм. Например фибрите помагат при детоксикация на организма, витамин С действа като антиоксидант, а калцият може да помогне за предотвратяването на клетъчно увреждане. 

Храните, богати на бета-каротин, като домати, моркови, диня, папая, тиква и други предотвратяват появата на рак на белия дроб, простата и гърдата. Въпреки това е добре да не наблягате на хранителни добавки, защото могат да доведат до обратния ефект. Залагайте на чистата и домашно приготвена храна.

Кръстоцветните и червените плодове и зеленчуци имат доказано антиоксидантно и противовъзпалително действие.

Мелатонинът помага за поддържането на нашия вътрешен часовник и е установено, че възпрепядства формирането на раковите клетки. Храните, които могат да стимулират производството на мелатонин са: банан, ананас, портокал, овес, царевица, домати, ечемик, череша, орехи, мляко, зехтин, грозде, сливи, ориз.