Просто лошо настроение или истинска депресия?

Мрачно настроение, не ви се става сутрин от леглото, отказвате излизания дори с приятели – всички смятат, че това е депресия. Грешат!

Според учените, симптомите на клиничната депресия, особено при жените, често са бъркани с предменструалния синдром, свръхемоционалност, изтощение или други ежедневни проблеми.

Клиничната депресия е едно от онези неща, за които всеки си мисли, че веднага ще ги разпознае у себе си или у близките си. Истината обаче е, че най-често това състояние се промъква бавно, докато в един момент не стане нещо нормално. Изследователите споделят, че е тревожно, че хората си мислят, че могат да избегнат депресията чрез волята си, оптвайки се да да се чувстват по-добре.

Но дори да правите всичко правилно и да чувствате, че всичко в живота ви е наред, освен настроението, не си мислете, че сте луди. Това означава, че сте сред 350-те милиона души, засегнати от психични заболявания. А за жените, клиничната депресия може да бъде още по-страшна – 70 процента от дамите вероятно старат от нея, но и също толкова много отказват да повярват, че им има нещо. Но как да разпознаете дали сте в лошо настроение или наистина имате депресия, учените посочват няколко симптома, които не трябва да подценявате!

1. Чувствате се пълни

Нека си го кажем направо: едно напълняване може да бъде депресиращо за всекиго. Но според Националния институт по психично здраве, бързата промяна в килограмите може да доведе до сериозно лошо настроение. Но дори и само да изпитвате чувството, че сте напълняли, без да сте качили и грам, това може да е признак на депресия, особено ако забелязвате това чувство всеки ден.

2. Пиете повече от обикновено

Никой не казва, че една чаша вино повече с вечерята сочи, че имате някакво психично заболяване, но ако забелязвате, че това се превръща в тенденция, тогава се замислете дали нещо не е наред с вас. “Алкохолът е упойка, която помага да се изтърпи операцията, наречена живот”, казва известният драматург Джордж Бърнард Шоу. Истината е, че вие самите трябва да свършите работата на анестезиолога.

3. Обърнете внимание на вашите болки

Понякога главоболието е само главоболие. Но чувството на хронична болка без определена медицинска причина, може да е индикация, че мозъкът ви реагира на емоциите вътре във вас.

4. Раздразнителни сте

Карате се на децата? Крещите на кучето? Дори най-малките неща ви
изваждат от релси? Учените са категорични, че депресията може да се
прояви като изненадваща раздразнителност, особено при жените. Има една
тънка линия, на която трябва да обърнем внимание – тази между гнева и
тъгата или ианче казано, често плачете след скандал.


Продължава на стр. ii