Правилата на здравословния режим, които не е задължително да спазваме

Хей, нали знаете, че нито мазнините, нито въглехидратите пречат на здравословното хранене?

И все пак, много от нас са склонни да забравят този факт, сляпо следвайки съветите на диетолози, фитнес инструктури и всякакъв тип експерти. Изключването на тези храни от менюто дори не е най-разпространеното вярване, свързано с диетите и здравословните режими. А истината е, че всъщност няма нужда:

Да не вечеряме след 7 вечерта

Ето го най-важният трик, свързан с късните хранения: няма да напълнеем, стига да подбираме правилно нещата, които ядем. Диетологът Джейми Маст казва пред списание Women’s Health: “Калориите са си калории. Ако общото им количество за деня е по-голямо от това, което изгаряте, то това може да доведе до напълняване, без значение по кое време поемате храната.” В крайна сметка не е важно кога се храните, а колко и дали тренирате достатъчно.

Да не ядем по 5-6 малки порции през целия ден

Подобно на описаното по-горе – докато ядем правилните неща и правилното количество от тях, няма никакво значение колко често се храним. Всъщност, хората, които се придържат към това да ядат по 6 пъти на ден, е много по-вероятно да прекаляват в калорийно отношение. Това обаче не значи, че не можете да похапваме между храненията, но съвсем не епроблем да се придържаме към трите основни хранения, тъй като метаболизмът ни няма да се забави от това.

Да закусваме всеки ден

Добри новини за тези от нас, които предпочитат да се наспят, вместо да станат част по-рано, за да имат време за здравословни смутита – яденето на закусна не е директно обвързано с отслабването. Едно скорошно изследване, публикувано в American Journal of Clinical Nutrition открило, че в двете фокус групи (в едната хората закусвали редовно, в другата – не) няма промяна в теглото. Така че се чувствайте свободни да се наслаждавате само и единствено на сутрешното кафе, ако това е вашето предпочитание.