Полезните храни през есента са толкова много

По-късите дни и липсата на слънчева светлина намаляват производството на серотонин – хормонът, който ни носи усещането за спокойствие и щастие. Той играе много важна роля за регулирането на процесите на съня, психологическата ни стабилност и сърдечния ритъм.

Нашата естествена реакция в този период е да започнем да ядем повече въглехидрати като тестени изделия, картофи и ориз, които помагат да се повиши нивото на серотонин. Колкото по-студено става навън, толкова повече организмът ни „жадува“ тези храни. И килограмите се трупат неусетно. Но не е задължително есента да ни донесе и няколко сантиметра към талията.

Есента е много подходящ сезон за извършване на плодолечебни диети. Това е възможно поради изключително голямото изобилие от най-различни плодове, расли на слънце, наситени на ензими, витамини, минерални соли, микроелементи, антиоксиданти, и всякакви полезни противоракови и увеличаващи защитните функции на организма вещества.

В плодовете се съдържат вещества, които оказват положително влияние на кожата, косата и ноктите, както и укрепват имунитета. Всичко приема хубав облик с консумация на голямо количество плодове, които можем да си позволим да ядем в този сезон.

Ябълки

Тези сладки и хрупкави есенни плодове са пълни с антиоксиданти, които ни помагат в борбата с хроничните заболявания и забавят стареенето.

Червени боровинки

Най-вкусните червени боровинки можем да намерим в есенния сезон между октомври и ноември, въпреки, че само около 5% от тях стигат до пазара в свеж вид (останалите 95% се превръщат в сок, сладко, консерви или сушени плодове). Боровинките оказват положителен ефект върху метаболизма и са полезни за хора, които имат проблеми с обмяната на веществата.

Круши

Крушите са богати на неразтворими фибри, които спомагат за намаляване на “лошия” холестерол в организма. За да си набавите дневната доза фибри и да задоволите глада си за сладко, можете да хапвате крушите пресни или да ги включите в менюто си под формата на смути.

Тиква

Тиквата е един от най -добрите източници на алфа и бета каротин, които се преобразуват в ретинол и спомагат доброто зрение и растежа на клетките.

Тиквените семки също са добър източник на алфа-линоленова киселина, представител на групата омега-3 мастните киселини, изключително полезни за хора със сърдечни заболявания, високо кръвно налягане или висок холестерол.

Зеле

То има много ниска калоричност, и освен това съдържа ценни витамини и минерали. В зелето се съдържа повече витамин C, отколкото в лимоните и портокалите и е добре да присъства в менюто ви поне веднъж седмично.

Не забравяйте, че освен традиционното и популярно у нас бяло зеле, можете да консумирате и червено зеле, китайско зеле, броколи, брюкселско зеле и карфиол. Ако имате проблеми със стомашната лигавица, то препоръчително е да консумирате зелето под формата на прясно изцеден сок.

Червена и бяла ряпа

Тези кореноплодни зеленчуци не се славят с красив вид, но пък компенсират с хранителни качества. Изследванията показват, че консумацията на бяла и червена ряпа може да помогне за намаляване риска от рак на простатата и рак на белия дроб. Нещо повече, ряпата е чудесен източник на калций и фибри.

боровинкиДиетадобра фигураесенна диетаесенни храниздравекакво да ядемкрушиотслабванепречистване на организмапроблеми със стомахаряпастомахстройна фигуратиквахранителен режимчервени боровинкиябълка