По-късният старт на работния ден ни прави по-здрави

Ако всяка сутрин съжалявате, че отново закъснявате за работа и се проклинате вътрешно за навика си да отлагате алармата до последния момент, бързаме да ви успокоим, че не сте сами.

Ранното ставане е проблем на по-голямата и работеща част от човечеството, като изключваме, разбира се, хората, които просто се чувстват по-пълноценни, ако денят им започне по тъмно. Оказва се обаче, че измъкването изпод завивките в ранен час, заради работа, може дори да не е здравословно. 

Според последно научно открие от експерти по циклите на съня, работещите възрастни хора между 18-55 години трябва да започват работа едва след 10 сутринта и дори по-късно.
Проучването на Пол Кели, един от експертите, предполага, че по-късния старт на работния ден има немалко ползи за здравето, като сред тях са по-малък риск от диабет, напълняване и поява на тревожност, стрес и депресия. 
Изследване на Здравния департамент на Съединените Щати подкрепя гореспоменатите резултати, излизайки със заключения, че изпълняването на задълженията на по-късен етап през деня, и то не само за възрастни, но и за деца и тийнейджъри, води до по-голяма продуктивност и повече постигнати резултати. 
Всички тези положителни страни обаче се базират и на достатъчното количество сън. Недоспиването си остава основен проблем, но напоследък то не се дължи единствено на късното лягане. Използването на смартфони, таблети и лаптопи непосредствено преди лягане може да доведе до поява на инсомния, тъй като светлината от техниката прекъсва естественото производство на мелатоник в мозъка – химикалът, който “казва” на тялото ви, че е време за сън.
Независимо в колко часа започвате работа, учените препоръчват да се въздържате от използване на каквито и да било технологични играчки поне час преди лягане.


Внимание, родители! Таблетът е по-вреден и от телевизията