Как да се справим с щетите от заседналия начин на живот

Всички сме наясно, че България има проблем със затлъстяването. Но знаете ли, че дори хората, които нямат проблеми с килограмите, може да имат сърдечно-съдови заболявания като на тези с наднормено тегло.

Но защо? Е, оказва се, дори тези, които редовно посещават фитнес залата, не се движат достатъчно. Заплахите за здравето са толкова сериозни, че медицинските специалисти са обявили заседналия начин на живот за болестта на XXI век.

Колко заседнали сме?

Според данните на Националния център по здраве и диететика, между 50 и 70% от хората прекарват повече от шест часа на ден в седнало положение. Дали по време на работа, в училище, у дома, тези часове вредят не само на нашата талия, но и на здравето ни. Резултатите от изследването показват, че продължителността на живота ще се увеличи с две години, ако намалим времето на заседяване наполовина. Струва си, нали?

Какво става ако ходите на фитнес?

Според проучване от Университета на Тексас Southwest Medical Center, фитнеса може да компенсира едва 8% времето, прекарано зад бюрото/на дивана. Според д-р Жаклин Кулински, дори малките количества движение могат да подобрят иначе заседналия начин на живот.

Какво се случва ако седим твърде много?

Според Марк Хамилтън, физиолог и изследовател в Pennington Biomedical Research Center, Луизиана, дори кратките периоди на бездействие могат да намалят способността на тялото да регулира кръвната захар. Хамилтън измерва резултатите на бездействие и открива, че дори и при младите, е нарушена преработката на кръвната захар.

Какви са реалните рискове?

Епидемиологът д-р Алпа Пател от Американското онкологично дружество, изчислява, че прекалено заседналия начин на живот намалява продължителността на живота с няколко години. Той изследвал продължителността на живота на повече от 123 000 участници, които в началото на проекта били напълно здрави. Изследването продължило между 1993 и 2006 година. Резултатите показали, че при жените, прекарващи по 6 часа на ден в седнало положение, риска от преждевременна смърт е с 37% по-голям, отколкото при активните дами. При мъжете този процент бил 17. За тези които прекарват ежедневно по осем и повече часа без да се движат активно, риска от фатален сърдечно-съдов инцидент се повишава до 94% за нежния пол и до 48% за силния. 

Научете какво препоръчват експертите на стр. ii