Как да работите на компютър, без да пречите на здравето си?

Работейки прави не е по-полезно в сравнение с работата в седнало положение.

Най-важното е да не замръзвате в едно и също положение на тялото – добре е да се разтягате, да се раздвижвате, да се навеждате надолу или настрани, периодично да ставате, да сменяте позата. Към дадения момент няма данни,  че работата в седнало положение е по-вредна от работата в стояща поза. АКо работите постоянно седнали, това твърде вероятно ще доведе до болки в гърба, физическа умора и болки в мускулите. Бягащата пътечка също не е пълноценен заместител на стола: винаги трябва да сменяте вида на движенията – периодично ходене и бягане.

Лаптопът не е решение.

Когато човек работи зад компютър, той заема една поза,  в която му се налага да седи дълго време. И е далеч по-полезно, ако тя е под прав ъгъл и с прави линии:  ръцете е добре да са близо до тялото и сгънати под прав ъгъл, гърбът да е изправен, с нмеголеми естетсвени извивки, кръстът да е подкрепен от възглавница, раменете да са отпуснати назад, главата да е перпендикулярна на тавана, ушите да са на една и съща вертикална линия с раменете и бедрата. Всички тези изисквания разбира се не могат да бъдат изпълнени), освен ако не работите на отделна клавиатура. Въпреки това е добре да опитвате, за да постигнете максимално правилна стойка на тялото си. Но не превръщайте в навик работата с лаптоп върху коленете си.

Седенето с кръстосани крака не е причина за варикоза.

Тази поза не се отнася към причините за появяване на разширени вени. Просто не трябжва да седите с кръстосани един върху друг крака дълго време, но това е препоръчително за всяка поза, независимо от работата. Ако ви причернява пред очите, когато ставате , то тогава кръстосването на краката е препоръчително – това повишава л;еко кръвното налягане, което е причината за неприятното усещане.