7 правила за най-ефективната дрямка

Ако обикновено се чувствате сънени между 1 и 3 часа следобяд (около 90% от хората усещат спад на енергията по това време на деня), по-добре вместо да се запътвате към кафемашината, си отделете малко време и място за дрямка.

Според проучванията, следобедната дрямка намалява негативните ефекти от недоспиването предишната вечер, увеличава енергията и продуктивността и подобрява функциите на мозъка като концентрация и запаметяване.

Но според експерта по съня д-р Майкъл Брюс, най-ефективните дремки си имат определени параметри – от значение е по кое време на деня затваряте очи и за колко дълго. Ето кои са основните правила според специалиста:

1. Избягвайте дрямката, ако страдате от безсъние

Дрямката компенсира недоспиването, ако става въпрос за инцидентно недоспиване от предишната нощ. В случай, че често имате проблем със заспиването или събуждане през нощта, по-добре да избягвате дневния сън, защото заспиването вечерта ще е още по-трудно.

2. Сложете си 30-минутен лимит

Брюс съветва да си сложите аларма на телефона за след 25-30 минути. Това е продължителността на съня, за която можете да си починете, без да влизате във фазата на дълбокия сън. Ще се чувствате освежени, а не още по-заспали от преди дрямката.

3. Опитайте да си осигурите дрямка с пълен цикъл на съня, ако имате време


Другият вариант за дрямка е 90-минутният. Ако имате възможност за това, тялото ви ще ви се отблагодари. Според ситуацията, изберете или 30-минутната дрямка(например в офиса, след като похапнете на обяд) или 90-минутния сън(събота и неделя след излизане предишната вечер).

След един пълен цикъл на съня човек е много по-креативен и концентриран.

4. Ако пиете кафе, комбинирайте го с 20-минутна дрямка след това. Брюс твърди, че 4 часа много добра производителност са ви гарантирани след това.

Вижте още на стр. ii