6 мита за стреса

Съществуват много теории за стреса, а голяма част от тях са плод на недостатъчно информация  лъжлива представа за причините за реалните вреди от него.

Едва след като промените възприятието си за стреса, животът ви ще стане много по-лесен с него.

1. Стресът е винаги лош.

Реалност: Стресът е тежко изпитание, но може да бъде и полезен. Ключов момент е как се спарвяме с него. Преодоляването на стреса може да ни направи силни и колкото и парадоксално да звучи, може да ни направи щастливи. Друго нещо е поражението: стрес, с който сте се справили неумело, действително ще ви навреди и дори може да ви отнеме живота.

2. Стресът е еднакъв за всички.

Реалност: Стресът е индивидуален за всеки. Това, което носи напрежение в един, може да накара друг да остане невъзмутим и спокоен.

„В живота има по-важни неща от това просто да се спазва темпо.“ / Махатма Ганди

3. Най-популярните техники за справяне със стреса са най-ефективни.

Реалност: Не е задължително! Всички сме различни – различне начин на живот, различно обкръжение, обстоятелства и реакции на случващото се. Затова единственият начин да се борим ефективно със  стреса, е строго индивидуален, отчитащ нуждите и сложността на ситуацията, а не общ подход, който е с най-голяма популярност в интернет.

4. Стресът е навсякъде и нищо не можем да направим за това.

Реалност: Грешката е ваша! Може да определите кои са стресовите фактори – това е първата крачак към преодоляването на стреса. Познавайки проблема, е по-лесно да се справите с него. Започнете с тези задачи, които са по-лесни за решаване, а след като се стабилизирате, преминете към решението на по-сложните.

„Стресът не е това, което ви се случва, а това как го възприемате.“ / Ханс Сели

5. Няма симптоми, няма стрес.

Реалност: Липсата на признаци не означава, че стресът не съществува и че всичко е спокойно и гладко. Щом човек може да крие чувствата си, значи може да крие и симптомите, които остават незабелязани от околните.

„Стресът се появява заради това, че, знаейки как трябва да постъпите правилно, правите точно обратното.“ / Лари Уингет

6. Трябва да обръщате внимание не само на тежките симптоми, останалото ще мине.

Реалност: Погледнете с една точка по-нагоре.  Плюс това, че, когато става дума за знаци, видими с невъоражено око, може би вече е късно.

 Снимка: Instagram / damselindior