Поставяте ли си нереалистични цели, когато сте на диета

Постоянно се лутате в двете крайности по пътя на отслабването и в крайна сметка така и не успявате да постигнете желаните резултати.

Може би е време да се замислите дали подходът ви е правилен. Експертите са категорични, че има няколко грешки, които отслабващите допускат просто защото не са разбрали правилно принципите, важни за процеса на отслабване.

Внимавайте не само какво, но и как ядете
Понякога не се налага драстично да промените това, което ядете, но със сигурност имате нужда да промените начина, по който се храните. Ако се тъпчете с вредна храна, когато сте под стрес, да ядете салата, докато седите пред компютъра няма да ви помогне в мисията по отслабване. Ако започнете да се храните, фокусирани върху това, а не разсейвани от телевизора, мозъкът ви ще е способен по-лесно да регистрира какво ядете и кога сте наистина сити.

Имате нереалистични представи
Често пъти разочарованията идват от нереалистичните ни възгледи по отношение на отслабването. Когато решите да предприемете тази важна за здравето стъпка, трябва напълно да сте осъзнали и приели, че не всичко ще мине гладко и невинаги ще ядете абсолютно чисто. Ако не ви е възможно например напълно да ограничите захарта, ок, приемете това, но не се отказвайте – все пак намалете колкото се може повече консумацията на захар. Същото важи за всичко останало. Колкото по-малко напрягате себе си, толкова по-добри резултати ще постигнете.

Целите ви са погрешни
Повечето хора си поставят цели като “да отслабна с десет килограма за две седмици” или “да сваля два размера дрехи”, “да си вляза в скини дънките”. Подобни цели обаче са фрустриращи и могат лесно да ви накарат да се откажете. Вместо това може да си поставите ориентирани към процеса на отслабване цели, които може да проверявате всеки ден. Като например да тичате всеки ден по 20 минути или да изяждате по пет менюта.

Доверявате се на приятелки
Много хора си мислят, че диета, която е проработила при тяхна приятелка, несъмнено ще свърши работа и при вас. Истината обаче е, че всяко тяло е различно, има различни хранителни нужди, различна психология и метаболизъм и стратегията ви за здравословно хранене трябва да отговаря на специфичните му нужди.

Изключвате напълно “лошите” храни
Да се откажете напълно от “лошите” храни може да доведе до неконтролируеми пристъпи на глад и евентуално до преяждане и трупане на килограми. Но може да преядете и със суперхрани. Консумирането на твърде много горски плодове, например, може да доведе до пикове в нивата на кръвната захар. Яденето на твърде много авокадо може да доведе до консумиране на повече калории, отколкото горите. Най-добре е да вземете предвид пълния хранителен профил и да си изградите цялостна хранителна стратегия.