Лятно меню за красота

Ние сме това, с което се храним. Познатият афоризъм можем да използваме като най-важния съвет за грижа за кожата. Какво прави виното с лицето ви? Защо тенът ви изведнъж стана сивкав, а по кожата ви има малък обрив? Наспивате се, а сенките под очите ви не изчезват?

Имаме някои съвети за вас.

Кожата има нисък толеранс към някои продукти – такива са вино, млечни, захар и глутен. Тях може да обвинявате за акнето и за дълбоките бръчки. Какво причиняват те на красотата ви?

ЗАХАР

Захарта нарушава баланса на чревната флора, което веднага провокира възпаление по кожата на лицето – по повърхността се забелязват зачервявания и възпаления, кожата става с неравна повърхност. Сериозен проблем за младостта е процесът на гликиране, т.е. „захаросването“ на колагеновите влакна на кожата, което ги прави чупливи и губят еластичността си.

Съвет: Опитайте се да изключите от менюто си всички източници на захар за 21 дни – не само сладките храни, но и такива като балсамов оцет, кетчуп, колбаси и други подобни. Оставет плодовете – те помагат за храносмилането.

МЛЯКО

Непоносимостта към лактозата провокира възпаление на червата, което се изразява в обрив по кожата и отток около очите. Половите хормони естроген и прогестерон, които се съдържат в млякото, ускоряват секретирането на мастни жлези: на това се дължи излишния себум, натрупан в роговите клетки, а черните точки и комедоните не закъсняват.

Съвет: Откажете се от мляко, сирене и кашкавал и от следобедното лате. Заменете кравето мляко с растително.

ВИНО

Ако в огледалото виждате дехидратирана кожа, изразени назолабиални гънки, увиснали ъгълчета на очите, разширени пори, обрив и капилярни мрежички около клепачите – това е вашето „винено“ лице. Алкохолът води до обезводняване на организма и разширяване на капилярите – бръчките се задълбочават, а зачервяванията се засилват.

Съвет: Намалете консумацията на вино с 20% от обичайната си.

ГЛУТЕН

Излишъкът на глутен в организма се появява под формата на пигментни петна по кожата – предимно по брадичката и по бузите, както и в оттоци и зачервяване на кожата. Раздразнената чревна флора не може да абсорбира добре витамини, минерали и хранителни вещества. Това понижава имунитета и скоро се появяват язва, анемия, диабет, дерматит и други сериозни проблеми. Много са скритите източници на глутен – сосове, алкохол, сирене, йогурт и дори сладолед.

Съвет: Ако в чекмеджето на бюрото си държите безглутенов протеинов бар, а вечерта пиете по две чаши вино – кого заблуждавате?! Няма нужда да ограничавате всички източници – просто яжте повече просо, гречка и киноа. Глутенът в разумни дози е източник на аминокиселини, фосфор, калций и витамин В.

График на вашето меню за младост

Сутрин не посягайте към йогурта, а към безглутенови пълнозърнести храни, които освобождават „бавна“ енергия и ви засищат до обяд.

За обяд може да си позволите червено месо, супи, месни бульони, чушки, патладжан, домати – тогава храносмилането е най-активно. Помнете, че не трябва да комбинирате животински протеини с растителни или с бързи въглехидрати.

За вечеря яжте лесно смилаеми животински протеини – немазна риба и морски продукти, сирене и кисело мляко. Полезно за кожата е авокадото и ленено семе (съдържат амино-киселини), тиквени семки и боб (съдържат цинк), зелени салати и броколи (съдържат хлорофил).

Съвет: Ако все пак ефектът от вредните храни е налице, пийте повече вода, приемайте антиоксиданти, тренирайте повече за ускоряване на метаболизма. Богатите на въглехидрати храни яжте в първата половина на деня, когато храносмилането е най-ефективно.

Това меню наистина прави кожата красива и здрава.

Снимки: Profimedia, Instagram