Диетата, която се бори с възпаленията в тялото

Средиземноморската диета е подходяща за хора с диабет, заболявания на сърдечно-съдовата система и автоимунни заболявания.

Освен това представлява здравословен начин на хранене за всички, които искат да свалят излишните килограми и да подобрят метаболизма и цялостния баланс на организма си. Според диетолозите, тя намалява нивата на холестерола, а с това и риска от сърдечни заболявания и инфаркт.

Някои лекари дори посочват, че заради противовъзпалителните си качества, този режим намалява вероятността жените да развият заболявания като рак на гърдата и рак на дебелото черво.

Добавяме към това и факта, че средиземноморската диета е богата на плодове и зеленчуци, ядки, риба и млечни продукти с ниско съдържание на мазнини, и получаваме един режим, който едновременно дава всички ценни за организма ни хранителни вещества, но и предлага богато разнообразие от вкусна храна, която няма да ни омръзне.

Ето къде се крият нейните плюсове:

Здравословни мазнини

Средиземноморската диета разчита на храните с богато съдържание на мононенаситени мазнини (като зехтина) и полиненаситени мазнини (включително Omega-3 и Omega-6 мастни киселини, идващи от рибата). Сьомга, сардини, скумрия, бяла риба и херинга са сред ястията, които трябва да включите в менюто си поне два пъти седмично. Оставете червеното месо за специални случаи или поне го намалете до веднъж на седмица.

Ядките като орехи, бадеми и шам фастък дават на тялото важни минерали като магнезий, цинк и флаваноиди, и задължително трябва да се превърнат в похапване между основните хранения през деня.

Зехтинът, чесънът и лимонът играят важна роля в средиземноморската кухня и първата работа на всеки, решил да изпробва тази диета, е да замени олиото и маслото със зехтин. Подправените с него салати са не само по-вкусни, но и в пъти по-здравословни.

Млечни продукти

Нискомасленото кисело мляко, козето мляко, сиренето фета и козето сирене присъстват в режима, но с тях не трябва да се прекалява. Киселото мляко може да се консумира с мед и пресни плодове, тъй като е източник на протеини, калций и витамин D. Млечните продукти трябва да се ограничат до три пъти седмично.

Зеленчуци

Пресните зеленчуци и плодове са основната част от средиземноморската диета, тъй като са чудесен източник на фитонутриенти и витамини. Гърците ядат зеленчуците и на омлет, а като добавим към него и традиционната гръцка салата с домати, краставица, чушки, лук, маслини и сирене фета, получаваме едно ястие, богато на всички нужни хранителни вещества. За десерт пък можете да изберете пресен плод, като по този начин ще избегнете излишната захар.

Пълнозърнести храни

Зеленчуците и пълнозърнестите храни като киноа и нахут, са здравословен източник на фибри, протеини и микронутриенти, включително магнезий, цинк и мед. Богатата на фибри диета е особено подходяща за хората с диабет или непоносимост към глутен. Фибрите пък имат свойството да ни карат да се чувстваме сити, което пък намалява вероятността от преяждане

Алкохол

Много диети изключват алкохола, но по Средиземноморието трудно ще откриете човек, който не се наслаждава на вечерята си с чаша вино. Една или две чаши вино на ден се свързват с намаляване на риска от сърдечни заболявания, но, разбира се, не трябва да се прекалява.