5 храни, които диетолозите препоръчват, за по-добра памет и концентрация

Този диетолог и експерт по здравето на мозъка от Харвард споделя пет храни, които трябва да включите в диетата си.

Д-р Ума Найдо, експертът зад книгата “This Is Your Brain on Food” препоръчва кои храни да консумираме по-често по време на работната седмица, за да се справяме по-добре със задачите си.

Черен шоколад

Знаем за ползите му за диетата, но не знаехме за ползите му за паметта и концентрацията. Според проучване, проведено през 2020 година, хората, които са консумирали черен шоколад, имат по-добра вербална памет в следващите два часа. Експертите предписват тези качества на сладкото изкушение заради флавоноидите, които съдържат черните шоколади. За да се възползваме максимално от този ефект, трябва да консумираме продукти с по-високо съдържание на какао – над 70%.

Горски плодове

Боровинките, малините, ягодите и другите горски плодове са богати на антиоксиданти, също както черния шоколад, но освен това са пълни с фитонутриенти, витамини и минерали. “Тези хранителни вещества спомагат за подобряването на паметта, а съдържанието на фибри помага да се хранят микробите в червата, което намаля мозъчното възпаление”, споделя д-р Найдо.

Куркума + черен пипер

Вероятно сте чували за многото ползи на куркумата, но знаехте ли, че повечето от нас не се възползваме от всички тях, защото я консумираме грешно? Най-важният компонент от подправката е куркумин – вещество със силни противовъзпалителни свойства. Когато консумираме куркума самостоятелно обаче, рядко получаваме пълния набор от ползи на веществото, защото тялото ни не може да го приеме активно. Затова и експертите препоръчват да смесваме куркумата с току-що смлян пипер, който е богат на веществото пиперини, мощен алкалоид.

Тогава се възползваме максимално от ползите на двете съставки, а според проучванията те са много. Част от тях са подобряване на паметта, грижа за ставите, намаляване на симптомите на тревожност и забавяне на естествения спад на когнитивните умения, който се наблюдава с нарастването на възрастта.

Ферментирали храни

Кисело мляко, камбуча, кисело зеле и кисели краставички са само няколко от многото храни, които може да ни набавят полезните бактерии във ферментиралите храни.

“Тук е важна връзката между здравето на червата и мозъка“, казва д-р Найдо. “Когато ядем ферментирали храни и подобряваме здравето на червата, можем също да подобрим когнитивните си умения.“

Листни зеленчуци

Богати на фолиева киселина и витамини В, храни като марулята, руколата и зелето, спомагат за невротрансмитерните функции, както и в борбата със състаряването на мозъка в следствие от депресията и стреса.

tips