Грешките не се поправят с псевдо-извинения

Като си намирате оправдание, вие всъщност се освобождавате от отговорност. Всъщност, това, което казвате е – да, сбърках, но причината не беше в мен и нямаше какво друго да направя. Също така, с начина си на изказване все едно потвърждавате, че е много вероятно постъпката ви да се повтори. След като не зависи от вас, значи при някакви подобни обстоятелства то просто ще се “случи” отново. Показвате, че не изпитвате вина.

Такъв тип рационализиране на лошото поведение е толкова широко разпространено, че повечето от нас не му обръщат внимание. Често самите ние използваме този похват, без да го съзнаваме.

5 признака, че е малко вероятно той да ви изневери


Д-р Уайтинг обаче подчертава, че така формулирано, “извинението” задълбочава проблемите. То ни оставя с усещането, че човекът до нас не изпитва искрено вина за това, че ни е причинил болка и ни е разочаровал.

Затова следващия път, когато осъзнаете, че сте сбъркали, кажете просто: “Съжалявам, че не дойдох навреме. Знам, че наруших обещанието си и те засегнах. Ще направя нужното, за да не се повтори”.