Какви не трябва да бъдем на работното си място

Дори в наши дни за мъжете е много по-лесно да се интегрират на работното място, защото работата в екип и груповото мислене са заложени в тяхното ДНК. 

За нас нещата изглеждат доста по-трудни. Често си мислим, че за да демонстрираме на колегите си какво точно държим да постигнем, трябва постоянно да се доказваме – често като такива, каквито всъщност не сме.
Ето някои роли, в които не трябва да попадате. 

Майката-орлица

Хубаво е да помогнете на колега, който изпитва някакви затруднения или не може да се справи с технически проблем, но не го превръщайте в навик. Рискувате да започнете да оставяте собствената си работа на заден план, за да можете да асистирате на другите. Същото важи и за малките неща. Ако в стремежа си да се харесате започнете да правите кафета на колегите, рискувате те да привикнат и несъзнателно да започнат да ви молят и за други услуги. 

Мъжкият стил 

Няма никаква причина да възприемате прекалено мъжкото облекло за нормално за работното място. Ако се обличате като мъж, това ще накара останалите да ви третират като мъж. Може да ви изглежда странно, но за някои дами строгото облекло не дава никакви индикации за женственост. Прическа и лек грим няма да навредят на професионалния ви имидж, доверете ни се. 

Момичето с извиненията 

Не е нужно да се извинявате всеки път, когато давате напътствия на някой или пък го поправяте, само защото ви е страх да не получите негативна реакция. Това се свързва основно със слабохарактерност, особено на работното място. Не просете извинения, защото всъщност си вършите работата и не се подценявайте за сметка на останалите. 

Кралицата 

Във всеки офис има по една и е факт, че не е сред любимките на колегите си. Това е роля, която задължително трябва да избягвате. Може и да си мислите, че с разпореждане и напереност печелите уважение в очите на другите, но единственото, което трупате, са негативи. Така създавате неблагоприятна работна среда и в случай, че ви се наложи да поискате помощ, е много вероятно никой да не се отзове. 

Фалшивия талант

Това е колегата, който приема възможно най-много работа, но има най-малко изпълнителност. Наема се с непосилни за него задачи, а след това търси помощ за изпълнението им, за да си припише всички заслуги накрая. Как ще го познаете? Ами лесно – обикновено е в добри отношения с всички, особено с шефовете, граничещи с подмазване. 
7 типа дразнещи колеги и как да се справите с тях
8 правила за първия ден на нова работа
Време ли е за смяна на кариерата?