Високите хора, левичарите и непушачите са по-умни

Какво прави един човек умен? 

Учените търсят отговора на този въпрос в продължение на десетилетия, а изследванията сочат, че дори фактори, които на пръв поглед ни се виждат незначителни, могат да влияят на интелигентността ни. Ето най-любопитните: 
Непушачи сте
През 2010 г. едно израелско изследване сравнило IQ-то на 20 000 млади мъже, а изследванията били меко казано изненадващи. Пушачите във възрастова група 18-21 години имали IQ 94, докато средното на мъжете на същите години, които обаче не пушат, било 101. С увеличаването на броя цигари намалявало нивото на IQ и така участниците, които пушели повече от кутия на ден, имали средно IQ 90. В групите, където ставало дума за двама братя, се оказало, че този, който не пушел, имал по-високо IQ. 
Вземате музикални уроци 
Някои изследвания сочат, че музиката развива ума на децата по различни начини. Едно проучване от 2011 г. открило, че вербалната интелигентност на децата между 4 и 6 години нараснала само след месец музикални уроци. Друго изследване от 2004 г. пък сочи, че децата на 6 години, които вземали уроци по пиано, имали по високо IQ от тези, които ходели на други уроци като актьорско майсторство например. Въпреки това учените уточняват, че тези резултати всъщност може да са с обратна насоченост, тоест интелигентните деца са тези, които изявяват желания за музикални уроци. 
Слаби сте
Едно френско изследване от 2006 г., в което взели участие 2200 възрастни за период от 5 години открило, че колкото по-широка е талията, толкова по-ограничени са когнитивните способности. Учените открили, че хората с индекс на телесна маса 20 и по-нисък се представили 56% по-добре на вербалните тестове, отколкото тези с наднормено тегло и ИТМ 30 или по-висок. В дългосрочен план по-слабите хора запазили добрите си резултати, докато останалите, на тестовете, проведени 5 години по-късно, показали 37,5% по-ниски резултати. 
Вие сте най-голямото дете в семейството 
Най-големите деца често са най-умни, но това не се дължи на гените. Според New York Times, които цитират изследване от 2007 г., първородните в семейството имат малко по-високо IQ, но това не е резултат на биологични фактори, а на психологическото взаимодействие между децата и родителите в ранните им години. 
Продължава на стр. ii