Стрес и тревожност са две различни състояния

Стрес или тревожност? Можете ли да кажете със сигурност кога страдате от едно от двете състояния?

За съжаление, днес много хора страдат както от прекомерен стрес, така и от тревожност. Двете състояния често са слагани под общ знаменател. Но истината е, че имат различни симптоми и причини и налагат различен подход при лечението.

Ако подозирате, че страдате от тревожност или че сте прекалено стресирани, прочетете за разликите между двете състояния. Така ще бъдете по-подготвени как да си помогнете.

Стресът има конкретен външен причинител

Обикновено има конкретен външен фактор, който ни стресира. Например презентация, която трябва да правим пред непознати. Типичното за стреса е, че автоматично изчезва, след като и причинителят изчезне, тоест когато събитието отмине, проблемът е решен и т.н..

За разлика от стреса, тревожността е постоянно съпътстваща. Няма едно-единствено събитие, върху което да е съсредоточена, съответно и няма как да се успокоим, като отстраним даден фактор.

Тревожността е състояние, което не зависи от конкретен външен фактор

Ако “се тревожите” за това как ще се представите на изпит, това е стрес. Ако ежедневно и дори ежечасово се тревожите за бъдещето, за здравето си, за старините си, за загубата на любовта, за това, че се проваляте, че контролът върху собствения ви живот ви се изплъзва – това е тревожност.

Тревожността често е съпътстващ симптом на по-леки или тежки форми на депресия.

Което и от двете състояния да ви измъчва, ако не отмине спонтанно до няколко седмици, задължително проведете разговор с психолог.