Приятелите ни влияят повече, отколкото мислим

“С какъвто се събереш, такъв ставаш” не е само остаряла пословица. Учените са доказали, че едно от нещата, които най-много влияят на житейските ни избори, са именно приятелите ни.

В зависимост от това с какви хора сме избрали да се обградим, те могат да ни влияят отрицателно или положително, и то повече, отколкото изобщо подозираме. Да, когато им поискаме съвет ние сами се поддаваме на тяхното влияние, но в други ситуации това се случва дори без да го осъзнаем. Какво казва науката по въпроса?

Хората със силна воля могат да увеличат самоконтрола ни. Ако изкушенията са вашето слабо място, да се обградите с хора, които притежават дисциплина, е най-добрият избор. Изследване от 2013, публикувано в Psychological Science съобщава, че именно хората, които страдат от липса на контрол, най-често искат съвет от приятел за това как да се справят с този проблем.

След като самоконтрола е една от най-важните черти на хората, които постигат целите си, сприятеляването с такива личности може би е тайната към успеха. Без значение дали се изкушавате да пропуснете тренировката във фитнеса, или мислите да похарчите месечната си заплата за обувки, прекарването на повече време с такива личности неусетно ще повлияе на решенията ви и вътрешната ви мотивация.

По-малкото приятели значат повече финансови рискове. Според учените, съставили проучване, публикувано през 2013 в Journal of Consumer Research, хората, на които им липсват социални контакти, чувстват се самотни или отхвърлени, понякога харчат безразборно и рискуват в инвестициите си.

Емоциите влияят много на начина, по който се справяме с финансовата ситуация, в която се намираме. Нещастието и стресът понякога са причина за безразсъдно поведение, което може да се отрази зле на банковата ви сметка.

Многото приятели в социалните мрежи увеличават нивата на стрес. “Колкото повече, толкова по-весело” не важи тук. Според учените от Университета в Единбург, изобилието от социални контакти може да доведе до поява на безпокойство. Защо? Защото хората се стремят да покажат най-добрата версия на себе си, която да се приеме от всички техни приятели. Така снимките от уикенда може да изглеждат много забавни за групата ви, но да не се понравят на колегите или шефа ви.

Близките приятели може би са тайната на дълголетието. Според австралийско изследване от 2005, възрастните хора, които са запазили близките си контакти с приятелите си през годините, живеят повече. Те проследили живота на 1500 човека в рамките на 10 години и открили, че тези, които имат повече близки приятели, надживяват останалите с 22% повече. Други полезни качества на това да имаш такива хора в живота си са по-ниско кръвно налягане, ниски нива на холестерол и стрес.

Приятелите могат да повлияят на важните решения. Изследване, публикувано през 2014 в Journal of Consumer Research разкрило, че обикновено приятелите ни дават морална подкрепа, когато се опитваме да устоим на изкушенията. Но друг път, те ни насърчават да им се поддадем. Това важи и за важни избори, пред които всеки човек се изправя в живота си. Ако сте се обградили с хора, които ви влияят зле, много е вероятно те да ви повлекат към дъното заедно с тях. Но ако сте открили приятели, които ви вдъхновяват и ви провокират да сте по-добри, те ще ви мотивират да постигнете целите си.