Не перете банския си в пералнята

Да намерим подходящия бански за фигурата си е достатъчно сложна задача, но когато се влюбим в даден модел, едно от желанията ни е да го запазим за по-дълго време.

Понякога обаче дори един сезон е достатъчен, за да се повреди плата, да се захаби или разтегли, а на следващото лято подновяваме търсенето. За да го носим сезон след сезон е нужно да се грижим правилно за него, като внимаваме за тези четири основни грешки:

Не ги перем достатъчно често

Банските, точно както бельото, трябва да се перат всеки път след използване, без значение дали сме ги обличали за къпане в басейна, или в солената морска вода. Някои хора си мислят, че могат да ги изперат веднъж на няколко носения или в самия край на ваканцията, особено ако не се къпят в морето, но това е повече от грешно.

Перем ги в пералнята

Това със сигурност е най-лесната опция, но не и най-полезната за запазването на качеството на банския. Ако искаме да го имаме повече от един сезон, прането на ръка е правилният избор. Освен това не трябва да използваме агресивни препарати, достатъчно е дори да го изперем с обикновен сапун и хладка (нито прекалено гореща, нито прекалено студена) вода. Няколко капки шампоан и изплакване, докато сме под душа, също вършат работа.

Използваме ги в джакузи

Според дизайнерите, много горещата вода разрушава тъканите, от които е изработен банския, много по-бързо, отколкото студената. Топлината и високите нива на хлор са отговорни за износването на материала. Затова не е никак добро решение да използваме един и същи чифт за къпане в джакузи постоянно. Когато говорим за басейн или море, няма никакъв проблем да опаковаме само един, дори ваканцията ви да е над 10 дни.

Избираме модели от спандекс

Най-често срещаните предложения на пазара са изработени от смес от найлон и спандекс, но според дизайнерите, банските от полиестер са най-добрият избор. Тъканите на спандекса издържат много по-малко и с времето, дори да не носите банския, той се захабява. От друга страна, ако все пак държим на такъв модел, трябва да внимаваме за съдържанието на ликра, която да запази еластичността му за по-дълго време.