Можем ли да успеем като инфлуенсъри, ако имаме малко последователи?

Можем ли да успеем като инфлуенсъри, ако имаме малко последователи?

Търсим отговори на въпросите какви инфлуенсъри се търсят от брандовете днес и как можем да превърнем профилите ни в социалните медии в източник на средства.

Гергана Костадинова е един от създателите на агенция Right Direction, която се занимава с цялостно комуникационно обслужване за различни клиенти. Дълги години е работила като редактор и журналист в множество медии, била е част от различни агенции и вътрешни ПР отдели на компании, а преди 9 години основава Right Direction.

От опита си в сферата тя наблюдава, че броят на лайковете и последователите вече не е единственият важен критерий при подбора на инфлуенсърите, с които бизнесите избират да работят. Дори напротив – според нея бъдещето е в нано-инфлуенсърите, затова и дори да имаме по-малко последователи към момента, можем да бъдем атрактивни към брандовете, които си търсят да работят с инфлуенсърите.

Вижте какво още ни сподели Гергана, а на всички ваши въпроси тя ще може да отговори в четвъртък, когато ще се проведе и третото издание на #BringTheBloggers.

Ако сте пропуснали да запазите мястото си, можете да го направите, като изпратите имейл на events@atticaeva.bg.

Как се промени нагласата на бизнеса към работата с инфлуенсъри през последните години?

Определено бизнесът все повече залага на работата с блогъри, влогъри и инфлуенсъри като част от комуникационния микс в различни кампании. Разбира се, зависи от клиента и кампанията, както и от останалите канали, които са подбрани от конкретния бранд. Много често международните маркетинг отдели имат много конкретни изисквания и виждания как да протече дадена кампания, какво съдържание и резултати очакват, а в други случаи дават свобода на локалните бранд мениджъри и агенцията да предложат решения.

Има огромна разлика в кампаниите, които правихме преди 9-10 години, когато не беше разпространен инфуенсър маркетингът във вида, в които се случва днес. Сега има все повечето възможности за интеракции и комуникация на самите блогъри и влогъри с последователите им, разнообразието от канали за тази комуникация и нарастващата конкуренция между създателите на съдържание.

Промените, които забелязваме са, че се предпочитат блогъри и влогъри, които имат собствени канали за комуникация, а не разчитат само на самите социални мрежи и платформи – например да имат собствен сайт и домейн, имейл абонати. Това показва сериозно отношение от тяхна страна, защото да си инфлуенсър и да получаваш пари от брандове, е работа преди всичко. Предвид последните месеци и с оглед на настоящата ситуация с Covid-19 очакваме промяна в досега установените практики с още повече изисквания към инфлуенсърите, които ще трябва да се адаптират към трансформиращата се среда.

Нещо, на което ще се обръща все по-голямо внимание занапред, е действителната аудитория на инфлуенсърите като демографски профил и най-вече като възраст.

С кои инфлуенсъри работите вие и какви са критериите ви при подбора им?

Работим с различни инфлуенсъри, като подборът им зависи от конкретния продукт, услуга, клиент и кампания. Клиентите имат все повече конкретни изисквания какви блогъри и влогъри търсят за проектите си. Разбира се, има случаи и клиенти, при които локално с екипите на брандовете решаваме каква кампания да осъществим или с кой инфуленсър да направим дългосрочна колаборация, което е чудесно, защото има специфики на нашия български пазар, които задължително трябва да се отчетат и съобразят.

Ние като агенция се стремим да предлагаме на клиентите ни инфлуенсъри, които влагат отношение и внимание в работата си, които са креативни и отворени за нестандартни идеи, с които се работи лесно и приятно и които отчитат по най-добрия начин постигнатите резултати. Определено предпочитаме блогъри и влогъри, ориентирани към съдържанието, което не се изчерпва само с генериране на 1-2 снимки и сторита в социалните мрежи. За нас е важно да реализираме кампании с дългосрочни партньорства между брандовете и инфлуенсърите, за да може да има консистентност в комуникацията и да избягаме от работата “на парче“, която не води до задоволителен дългосрочен резултат.

Какво мислите за възходът на нано-инфлуенсърите?

Нано- и микро-инфлуенсърите ще са все по-предпочитани от брандовете у нас, защото тяхната аудитория е много по-ангажирана и реагира много добре на цялостното им присъствие, а и те самите успяват да предложат много и различни варианти за съдържание. Те често са и ориентирани в конкретна ниша, което също е търсено от компаниите. Ние залагаме предимно на нано-инфуенсъри при планиране към клиентите, защото вярваме, че такива партньорства носят огромен смисъл. За мен е и въпрос на време нано-инфлуенсърите днес да станат сред най-предпочитаните утре, защото всички започват с малко последователи, но ако са постоянни в усилията си, предлагат интересно съдържание за аудиторията си и успяват да изградят истински отношения с нея няма как да не се развият. Въпрос на време е и самите компании да предпочитат все повече нано-инфлуенсърите, защото се наблюдава едно пренасищане на присъствие на различни брандове при едни и същи блогъри и влогъри, което води до дългосрочна промяна на тяхното основно съдържание, а потребителите им го забелязват и поради това могат да загубят доверие в даден момент.

Кои социални мрежи използвате най-често за кампаниите си?

Според клиентите и техните дългосрочни стратегии залагаме на Facebook, Instagram, YouTube, а вече има интерес и към Pinterest и TikTok. При всички положения участието в социалните медии и мрежи изисква не само финансов ресурс, но и представяне по правилния начин на самото съдържание и изграждане на екип, който да се грижи за цялата комуникация с потребителите, което е и целта на присъствието на брандовете в тях. А и комуникацията в социалните мрежи е част от цялостни стратегии и политики, не е самоцелна. Тя обикновено е следствие и е малка част от по-големи маркетингови цели и планове.

Бихте ли оценили досегашната си работа с инфлуенсъри като успешна?

Разбира се, всяка кампания завършва успешно, независимо какви трудности са възникнали по време на планирането й. За да е успешна и да завърши по най-добрия начин за всички участващи – инфлуенсъри, компании и агенции – трябва комуникацията да тече гладко между екипите, да са уточнени целите и ангажиментите на всички да са ясни сроковете. Най-хубави и успешни кампании се получават, когато бранът е отворен за нови предложения и идеи, изискванията от тяхна страна са максимално ясни, а блогърите/влогърите са креативни, влагат отношение и спазват поетите ангажименти.

Какъв тип инфлуенсъри липсват все още в България според вас?

В България има инфлуенсъри в почти всички ниши и броят на блогърите и влогърите расте непрестанно. Разбира се не трябва да забравят, че те се борят за вниманието на много ограничена аудитория и да помислят как да я ангажират в дългосрочен план, като същевременно носят и ползи чрез съдържанието си. Според мен в България е различно разбирането за монетизиране на блогове и влогове. Тук се разчита на спонсорирани публикации под различни форми, докато в чужбина това е незначителна част от приходите за един инфлуенсър. Очаквам, че и тук ще се промени това, като ще се увеличат собствените марки на блогърите (т.нар. мърчандайз), създаването на продукти, в това число и дигитални като курсове, електронни книги, приходи от афилиейт програми и т.н. В което брандовете ще намерят нови начини да достигат до потенциалните си клиенти и така да залагат на инфлуенсърския маркетинг все повече и под много разнообразни начини.