Смехът наистина е здраве!

Вероятно поне веднъж в живота си сте чували фразата “Смехът е най-доброто лекарство”.

И със сигурност безброй пъти сте се чувствали приятно заредени след съботен следобед, прекаран в компанията на близки приятелки, с които сте се забавлявали, докато коремът ви заболи от смях. Но знаете ли, че усмивката всъщност има безброй положителни свойства – като например подобряване на имунната система? В Древен Китай пък вярвали, че позитивното отношение към живота е ключът към здраве, щастие и дълголетие. Това е начинът да постигнете хармония със себе си, която е задължителна, за да сте в хармония и с околните.

Ето и малка част oт любопитните факти за смеха, които мигновено ще предизвикат усмивката ви!

Дори симулирането на усмивка може да подобри настроението ни. Психолозите открили, че дори да сме в лошо настроение, може да го подобрим, единствено като се усмихнем широко.

Усмивката е заразна! И това не е само поверие,  казват учените. Едно шведско изследване показало, че хората изпитват трудност да се мръщят, когато някой срещу тях им се усмихва широко. Пробвайте го!

Усмивките успокояват стреса. Тялото ни веднага започва да произвежда ендорфин, като по този начин не само настроението ни се подобрява, но и буквално изпускаме напрежението.

Това е универсалният код на щастието. Ръкостисканията, поклоните и прегръдките имат различни значения в различните части на света, усмивката навсякъде означава едно и също – щастие и приемане.

На работа също се усмихваме. Разбира се, по-малко, отколкото вкъщи. 30% от участниците в едно изследване се усмихвали по 20 пъти на ден, а 28% се усмихвали и над 20 пъти!

За да се усмихнем използваме от 5 до 53 мускула на лицето.

Бебетата се раждат с умението да се усмихват. Макар да копират поведението на родителите си, според учените дори новородените понякога се усмихват.

Усмивките водят до повишение. Позитивното отношение към хората на работното място ни кара да изглеждаме по-атрактивни, социални и уверени в очите на другите. Ако се усмихвате повече, много по-вероятно е да се издигнете по-бързо в работата.

Усмивката е най-лесно разпознаваемото изражение. Хората могат да познаят дали се усмихваме от близо 300 стъпки разстояние.

Жените се усмихват повече от мъжете. Когато обаче са в една и съща социална среда и имат една и съща роля в обществото, и двата пола се усмихват еднакво. Бебетата момченца обаче се усмихват по-малко от момиченцата.

Усмивката е по-привлекателна от грима. Едно изследване показва, че 69% от мъжете споделят, че жените са по-атрактивни, когато са усмихнати, отколкото когато са с грим.

Има 19 различни вида усмивки. Проучване от Сан Франциско ги разделя в две категории: учтивите социални усмивки, които ангажират по-малко мускули и искрените усмивки с чувство, за които ни трябват мускули от цялото лице.

Бебетата се усмихват от ранна възраст. Според повечето лекари, съзнателните усмивки на бебетата започват от 4-тата или 6-тата седмица, но докато в съня си се усмихват още от раждането.

Нужни ли са ни повече мускули за да се усмихнем, отколкото за да се намръщим? Отговорът е не.