Каква е историята на Деня на жената

Всяка година на 8 март почитаме жената, подаряваме й цвете и й казваме, че е красива. Но как е възникнала тази традиция и какво прави празника специален?

Това е денят, в който почитаме жената такава, каквато е. Но заедно с това се борим и в нейното име. Така и всъщност е възникнал празникът.

Преди повече от 1000 години е започнало да се обръща внимание на проблема с неравнопоставеността между жените и мъжете. Първите записани данни за действие, с цел разпространение на гласност, се провели през далечната 1908-а. Тогава 15 000 жени се обединили и марширували по улиците на Ню Йорк, за да протестират срещу неравното работно възнаграждение и забраната им да гласуват.

Година по-късно е празнуван първият национален празник на жената в Америка, но тогава е бил отбелязан на датата 28 февруари.

Навръх 1910г. пък жена на име Клара Цеткин се борила да превърне този ден в интернационален. Тя смятала, че всички жени по света трябва да се обединяват по едно и също време, за да постигнат това, което искат.

15+1 цитата само за силни жени

След като от 17 страни по цял свят били събрани съвети с представители само от женски пол, решението било взето и следващата година цял свят отпразнувал празника на 19 март.

През 1913-а било решено да преместят датата на 8-ми март и оттогава тя не е променяна, но чак през 1975 г. от Обединените нации признали празника като официален. След това се въвежда и новата традиция всяка година да има различна тема.

Тази година тя ще бъде “#ChooseToChange” – “Избери да се промениш”.

Толкова години по-късно борбата продължава със същата кауза. Според специалисти се предвижда, че ще трябват още около 100 години, за да се изравнят изцяло правата на жените и мъжете. Но с всяка следваща година се приближаваме все по-близко до целта!

4 неща, които никога няма да чуете от една независима жена

Наръчник за успех от Виктория Бекъм, Бионсе и още три влиятелни жени

13 цитата от силните жени, които обичаме