Слънцезащитата през лятото е задължителна

MissBloom разговаря с д-р Анелия Ботева, мениджър Медицинска комуникация в Биодерма България, за специфичните нужди от грижа за кожата през лятото, всичко, което е необходимо да знаем, за да я предпазим от ултравиолетовите лъчи.

Кое е най-важното нещо, което трябва да знаем за слънцезащитата през лятото?

Най-важното, което трябва да знаем е, че слънцезащитата през лятото е задължителна и трябва да се отнасяме отговорно към здравето на нашата кожата. Слънцезащитните продукти трябва да отговарят на Европейските стандарти и да са съобразени с нуждите на конкретния тип кожа.

Как да определим точно от какъв слънцезащитен продукт имаме нужда?

Изборът на слънцезащита зависи от няколко фактора – типа кожа (светлата кожа изисква по-висок фактор), времето прекарано на слънце, наличието на специфичен кожен проблем, а също така кога и къде се излагаме на слънце (радиацията е по-силна в обедните часове и по-интензивна в планината и на морския бряг). Съветът ми е продуктът да бъде закупен от аптека по препоръка на кожен лекар.

С какво се различава детската кожа от тази на възрастните и как да я предпазим най-ефективно от слънцето?

При възрастните почерняването (следствие от производството на меланин) е естествена защита срещу ултравиолетовите лъчи. При малкото дете производството на меланин е забавено и то е по-уязвимо на слънчевите лъчи, което понякога застрашава клетките на епидермиса. При 3-4 изгаряния до мехур в детска възраст, особено ако на това място има бенка, се удвоява рискът от появата на рак. Също се увеличава и вероятността за появата на бенки на местата, където е имало изгаряне.

За деца трябва да се ползват специализирани слънцезащитни продукти с максимален фактор SPF50+ и висока UVА защита. Детската кожа може да прояви свръхчувствителност към химичните филтри, особено ако е налице дерматологичен проблем като атопия, например. За да се избегне риска от алергии, препоръчвам употребата на детска слънцезащитна козметика с 100% минерални филтри. Освен това формулите на продуктите за деца трябва да бъдат с минимален брой съставки, за предпочитане да са естествено налични в кожата.

Ефикасна защита ли е да купим един семеен продукт, или препоръчвате отделни продукти за всеки според индивидуалните нужди на кожата?

Употребата на семеен продукт е подходяща за деца над 6 години, но защитата трябва да бъде максимална – SPF50+. Ако някой от семейството има дерматологичен проблем (например атопия, розацея, слънчева алергия), се препоръчва употребата на специфичи продукти, специално създадени за нуждата на кожа с различна патология.

Колко време преди излагане на слънце трябва да нанесем защитния продукт?

Правилото е слънцезащита да се нанася 30 минути преди излагане на слънце.

Колко често препоръчвате да подновяваме защитния слой?

Хората често забравят, че действието на SPF фактора намалява с увеличаване на времето от нанасяне на продукта. За това слънцезащитният крем трябва да се нанася на всеки 2 часа в необходимото количество, а също така и след къпане и избърсване с хавлия.

Възможно ли е да осигурим на кожата си надеждна защита и все пак да придобием тен?

За радост на всички любителите на тена, вече има иновативни продукти като Photoderm Bronz на BIODERMA, които гарантират висока UV защита и в същото време стимулират процеса на производство на меланин в кожата или естественото здравословно почерняване.

Какво бихте препоръчали за подготовка на кожата преди плажа, както и след това?

Както вече споменах, трябва да се използва подходяща фотозащита и да се нанася 30 минути преди излагане на слънце. След това препоръчвам употребата на хидратиращи и успокояващи кожата продукти, които едновременно имат свойството да удължават тена. Такъв продукт е млякото за след слънце Photoderm Aprés-soleil, което също предпазва ДНК на клетките, благодарение на патента „Клетъчна биозащита”.

Как да защитим най-чувствителните зони на лицето – околоочната, както и кожата на устните?

Важно е да се грижим за хидратацията на деликатната зона около очите. Фотозащитни продукти могат да се нанасят и в тази област, като се избягва клепача. През лятото устните също са уязвими на въздействието на UV лъчите. За да се предотвратят рецидивиращи херпеси , хейлити и злокачествени тумори на устните, се препоръчва употребата на слънцезащитни превантивни продукти с максимален фактор SPF50+, като стика за устни Photerpès, например.


Д-р Анелия Ботева е мениджър Медицинска комуникация в Биодерма България

Хората с хубав и плътен глас успяват в кариерата
Любовната история на Уилям и Кейт
Защо е важно да подменим спиралата си през лятото